Әлмәттә шәһәрнең Генераль планы проекты буенча ачык тыңлаулар узды

2024 елның 14 сентябре, шимбә

13 сентябрьдә Әлмәт шәһәренең «Креатив процесслар фабрикасы» ЯҮ бинасында Әлмәт шәһәре муниципаль берәмлегенең Генераль планы проекты буенча ачык тыңлаулар узды.

Документ ТР пространствоны Планлаштыру институты тарафыннан эшләнгән, ул Татарстан Республикасы Рәисе һәм «Татнефть» компаниясе ярдәме белән әзерләнгән.

Нефть шәһәре өчен мөһим булган әлеге план буенча фикер алышуда проектны эшләүчеләр үз командалары белән, ТР Төзелеш, архитектура һәм торак-коммуналь хуҗалык министрлыгы, «Татнефть» ГАҖ вәкилләре, шәһәр хезмәтләре һәм шәһәр халкы катнашты. Кызыксынган ведомстволар шулай ук киңәшмәгә онлайн форматта тоташтырылды.

Утырышны ачып, Әлмәт муниципаль районы башлыгы урынбасары Марат Гыйрфанов Генераль планның мөмкинлекләр проекты булуын, кимендә 20 елга әзерләнүен билгеләп үтте. Төп бурыч-шәһәр территорияләрен социаль, икътисадый, табигый, экологик һәм башка факторларны исәпкә алып проектлау. Әлеге документ ярдәмендә шәһәрнең булачак йөзе формалаша, яңа төзелеш, реконструкция һәм тарихи төзелешне саклау зоналары билгеләнә.

Шунысын да билгеләп үтәргә кирәк, гавами тыңлаулар башланыр алдыннан әлмәтлеләрнең утырышка әзерләнү мөмкинлеге булды - Генераль планның раслана торган өлеше материаллары интернет челтәрендә Әлмәт муниципаль районының рәсми сайтында «Әлмәт муниципаль районының җир - милек мөнәсәбәтләре һәм шәһәр төзелеше эшчәнлеге комитеты» бүлегендә «Ачык тыңлаулар» вкладкасында басылып чыкты.

Тарих битләрен ачып карасаң, бу инде Әлмәтнең дүртенче Генераль планы. Башта Әлмәткә шәһәр статусы бирелгәч, Генплан Мәскәү шәһәрләрне проектлау институты тарафыннан 1957 елда эшләнә, ә 1964 елда, нефтеградның көньяк һәм Көнчыгыш юнәлешләрдә киңәюен исәпкә алып, Генпланга төзәтмәләр кертелә. Киләсе Генераль план 1985 елда «Татаргражданпроект» институты тарафыннан эшләнә. Хәзерге вакытта гамәлдә булган Әлмәт Генераль планы «Татинвестгражданпроект» ДУП тарафыннан 2006 елда расланган.

«Татарстан Республикасының пространстволы планлаштыру институты» ДБУ директоры Олег Григорьев сүзләренә караганда, Әлмәт шәһәре - яшәү, бизнес алып бару өчен уңайлы территория, перспективалы индустриаль үзәк.

Шәһәрнең Яңа Генпланы урта катлы торак төзелешен күздә тота. 2040 елга бу шәһәрнең торак потенциалын ике тапкырга, ә бизнес өчен потенциалны өч тапкырга арттырырга мөмкинлек бирәчәк.

Шул ук вакытта шәһәр бюджетында нефтьчеләрнең өлеше эшчәнлекнең башка төрләреннән керемнәрне арттыру исәбенә хәзерге 60% тан 30% ка кадәр кимергә тиеш. Бу шәһәр икътисадының тотрыклылыгын тәэмин итеп кенә калмыйча, районда тормышның уңайлылыгын һәм сыйфатын да арттырачак.

Бүген шәһәр икътисадында эшләүчеләр саны 72,7 мең кеше тәшкил итә. 2050 елга бу өлкәдә 130 - 150 мең кеше эшләячәк дип көтелә. Эш урыннары саны ике тапкырга артачак.

План буенча, 2050 елда торак белән уртача тәэмин ителеш бер кешегә кимендә 32,8 кв. м булырга тиеш.

Социаль объектлар берничә тапкырга артачак. Шәһәр территориясендә гомуми мәйданы 24,6 га булган 4 индустриаль парк урнашкан. Генераль планда 343,8 га мәйданлы индустриаль парклар өчен өстәмә территорияләр урнаштыру тәкъдим ителә.

Урам-юл челтәренең төп юнәлешләре - төбәк әһәмиятендәге «Шәле (М 7) - Баулы (М 5)» автомагистрален төзү, район урамнары, велосипед юллары челтәрен үстерү, автовокзалны күчерү.

Техник-икътисадый күрсәткечләр буенча, җирле әһәмияттәге урамнарның озынлыгы 422 км га җитәчәк.эшкәртүчеләр фикеренчә, иң мөһим юнәлешләрнең берсе-гомуми файдаланудагы яшелләндерелгән территорияләрне саклау һәм арттыру. Әлмәтнең Генераль планы проекты буенча бу күрсәткеч гамәлдәге 5 кв. метрдан 36 кв. метрга кадәр артачак.