Яше һәм вазифасы булмаган куркыныч авыру!

2023 елның 27 марты, дүшәмбе

Соңгы гасырларның иң билгеле һәм куркыныч авыруларының берсе-туберкулез. Һәр кеше бу авыру турында ишетә, әмма авыруны иртә ачыклау максатыннан, һәркем элементар таләпләрне үтәми. Инфекцияне кисәтү һәм авыруны эффектив профилактикалау өчен, кешелек бик мөһим бәйрәм – Бөтендөнья туберкулезга каршы көрәш көне раслады. Бу көнне барлык дәвалау-профилактика учреждениеләрендә, медицина клиникаларында профилактика тикшеренүләре, авыру диагностикасы һәм профилактика прививкалары, шулай ук халык арасында туберкулезны профилактикалау буенча санитар-агарту эше үткәрелә. Әлмәт муниципаль районы территориясендә туберкулезның беренче тапкыр ачыкланган 100гә кадәр очрагы теркәлә, аларның яртысы туберкулезның йогышлы формалары белән әйләнә-тирә мохиткә туберкулез микобактерияләре бүлеп чыгаруга туры килә. Димәк, бацилляр формадагы инфекция чыганагы белән очрашкан кеше дә бу авыруны таратучы була ала.

Туберкулез-туберкулез микобактерияләре китереп чыгарган һәм төрле органнарга һәм системаларга, әмма ешрак сулыш органнарына зарарлы хроник йогышлы авыру. Туберкулез кешедән кешегә һава-тамчы юлы белән тарала. Ютәл, төчкерү яки эренләп какыру вакытында үпкә туберкулезы белән авыручы кешеләр һавага микобактерияләр бүлеп чыгаралар, алар 16 метр радиуста тарала һәм 23 квадрат метр мәйданны зарарлый ала.

Туберкулезны китереп чыгаручы матдә тышкы мохиттә бик тотрыклы: корыган тамчыда микобактерия авыруының макроталары 10 айга кадәр саклана ала, ә караңгыда алар 3 елга кадәр яшәү сәләтен саклый. Авыруның киемнәрендә һәм әйберләрендә, китапларда, келәмнәрдә һәм көнкүреш әйберләрендә озак вакыт саклана ала.

Түбән температураларга туберкулез микобактерияләре сизгер түгел: минус 10°с кадәр температурада берничә атна дәвамында, минус 23°С температурада 7 елга кадәр яшәү сәләтен саклыйлар.

Кайнату берничә минуттан соң микобактерияләрне үтерә. Аларга кояш яктысы зарарлы тәэсир итә, 10-15 минут эчендә кояш яктысы микобактерияне үтерә. Көненә 30 минут эшләүче бактерицид лампалар бинаны тулысынча чистарта ала.

Соңгы елларда, 2022 ел нәтиҗәләре буенча һәм 2023 елның 1 кварталында районда туберкулез белән авыру буенча катлаулы хәл күзәтелә, авыру күрсәткечләре республика күрсәткечләреннән 1,3 тапкыр яки 25% ка һәм 1,3 тапкыр югарырак. Балалар һәм яшүсмерләр арасында авыруны теркәү өлкәннәр арасында туберкулез белән авыруның яшерен, ачыкланмаган формалары булуын күрсәтә. Быел инде 2 бала туберкулез белән зарарланган.

Санитар законнар таләпләренә ярашлы, дәвалау-профилактика учреждениесе хезмәт күрсәткән халык 2 елга 1 тапкыр, ә диспансер күзәтү төркемнәре, сулыш органнарының, сеңер бүлеп чыгару системасының хроник авыруларыннан, бронхиаль астмадан, шикәр диабетыннан һ.б. интегүче затлар кергән зәгыйфь төркемнәр, елына 1 тапкыр ФЛГ – тикшерү узарга тиеш. Еш кына диспансерда исәптә торучы кешеләр үзләре табибларның билгеләмәләрен санга сукмыйлар һәм киңәш ителгән ФЛГ-тикшерүләрне үтмиләр, авыруны соңрак ачыклауга ярдәм итәләр.

Елына бер тапкыр флюорографияне Мәгариф, сәүдә, терлекчеләр, коммуналь объектлар, хезмәт күрсәтү өлкәсе хезмәткәрләре, ягъни үз эшчәнлеге буенча туберкулез белән зарарлану куркынычы югары булган хезмәткәрләр дә үтәргә тиеш. 2022 ел нәтиҗәләре буенча ФЛГ-тикшерү вакытында үпкә зарарлануы туберкулез инфекциясе белән 31 авыру ачыкланган.

Татарстан Республикасы буенча Роспотребнадзор Идарәсенең территориаль бүлеге белгечләре тарафыннан Әлмәт, Зәй, Лениногорск, Сарман районнарында туберкулез белән авыручыларны теркәү очраклары буенча үткәрелгән эпидемиологик тикшерүләр барышында эшчеләрнең үз вакытында алдан һәм вакытлыча медицина тикшерүләрен үтмәве ачыкланды, бигрәк тә бу кече сәнәгать предприятиеләренә, төзелеш оешмаларына кагыла.

Оешманың, учреждениенең һәм предприятиенең һәр җитәкчесе беренче чиратта үз коллективын туберкулез инфекциясен үз коллективына кертүдән сакларга тиеш, димәк, табибтан туберкулез кебек куркыныч авыруның булмавы турында нәтиҗәсе булган тикшерелгән кешеләрне генә эшкә алырга тиеш. Без, контактлы авыруларны булдырмау максатыннан, туберкулез очагында соңгы һәм профилактик дезинфекция эшкәртүләрен үткәрәбез.

Шәһәрнең барлык медицина оешмаларының төп бурычы-туберкулез белән авыручыларны халыкның барлык контингентлары арасында иртә ачыклау, авыруның сәламәтлек торышына шикаятьләр һәм авыруның инде башланган формалары белән килүен көтү түгел, алар соңыннан үлем белән тәмамланырга мөмкин.

Әлмәт районында яшәүче һәр кеше бүген үз сәламәтлеге турында уйларга һәм кайгыртырга һәм флюорография узу өчен 1 сәгать эш вакытын сарыф итәргә тиеш, чөнки иртәгә туберкулездан дәвалануга бөтен гомерен сарыф итәргә мөмкин. Флюорографик тикшеренүләр 15 яшьтән өлкәнрәк булган барлык кешеләргә яшәү урыны буенча дәвалау-профилактика учреждениеләрендә бушлай үткәрелә.