Югары Акташ авылында төзекләндерелә торган Изге Николай Могҗизачы Храмына гөмбәз һәм чатыр куелган

2024 елның 17 сентябре, сишәмбе

Бүген Югары Акташ авылы халкы, шулай ук Әлмәт районының барлык православие динен тотучылар өчен зур вакыйга-144 еллык тарихы булган изге Николай Чудотворец храмында изгеләндерелгән гөмбәз һәм чатыр урнаштырылган. Гыйбадәтханәне реконструкцияләү «Яңарыш – Яңарыш» ТР Тарихи һәм мәдәни һәйкәлләрне торгызу Республика фондының бүлеп бирелгән акчалары ярдәмендә мөмкин булды. Бу максатларга 15 миллион сумга якын акча бүлеп бирелгән.

Бер тәхетле таш храм Югары Акташ (Мордва Акташында) 1880 елда мәхәллә кешеләре акчасына Изге Николай Могҗизачы хөрмәтенә төзелә. Уртача зурлыктагы биш башлы объект классик юнәлештәге эклектика рухында төзелгән, манараны бизәүдә Византия стиле мотивлары кулланылган.

Гыйбадәтханә бай тарихка ия һәм 1936 елга кадәр эшләгән. Коммунистлар чорында биредә коточкыч вакыйга була: храм территориясендә дьяконны хатыны һәм кызы белән бергә атып үтерәләр. Әмма, бәхеткә, гыйбадәтханәне саклаган кешеләр, шул исәптән балалар да булган. Алар 12 кеше булган һәм алар җирле зиратта, гомуми кабердә җирләнгәннәр. Бу кешеләр гыйбадәтханәне җимерергә һәм аны нәҗесләргә ирек бирмәделәр. Шуңа күрә гыйбадәтханә җирле халык һәм дин тотучылар өчен иң намазлы урыннарның берсе санала.

Совет елларында гыйбадәтханәдә ашлык саклау урыны оештырганнар. 2000 елда мәхәллә торгызылган, әмма иске гыйбадәтханә җимерек хәлдә булган. Халыкның ихтыяҗын исәпкә алып, янәшәдә Изге Ана Капламына багышланган яңа гыйбадәтханә төзегәннәр.

Әмма тарихи объектны торгызу туктамады. Мәхәллә кешеләре, эшмәкәрләр һәм шәхси затлар акчасына бу елларда Кирпеч күтәргәннәр, алтарь өлеше ябылган, аннары вакытлыча гөмбәз ясаганнар. Чиркәүнең урта һәм төп өлешләре өчен стропиль частьлары төзегәннәр. Шунысын да билгеләп үтәргә кирәк, гыйбадәтханә Татарстанда мордва телендә уза торган бердәнбер гыйбадәтханә.

«Храм-ул корабль, ә манара — ул мачта. Ул барысын да коткарырга чакыра. Кыңгырау манарасын без беренче чиратта урнаштырырга булдык — кешеләр православие диненең чәчәк атуын, аның көчле булуын күрсеннәр өчен, - дип билгеләп үтте Әлмәт һәм Бөгелмә епискобы Владыка Мефодий тантана вакытында, мәхәллә кешеләренә мөрәҗәгать итеп һәм әлеге тантаналы вакыйга белән котлады.

Югары Акташ авыл җирлеге башлыгы Александр Шатунов үзенең чыгышында «Яңарыш» ТР тарих һәм мәдәният һәйкәлләрен торгызу Республика фонды ярдәмендә реконструкция темпларын тизләтүгә ирешелде, дип билгеләп үтте. Тиздән гыйбадәтханәдә ремонт тәмамланыр, мәхәллә кешеләре тырышлыкларын тиешенчә бәяләрләр, дип ышаныч белдерде. Ул район, республика җитәкчелегенә, предприятиеләргә һәм халыкка ярдәмнәре һәм битараф булмаганнары өчен рәхмәт белдерде.