Рөстәм Миңнеханов: «Ел саен июль аенда Әлмәт нефть сәнәгате үсешенең төп аспектлары турында фикер алышу мәйданчыгына әверелә»

2024 елның 12 июле, җомга

Ел саен июль аенда Әлмәт нефть сәнәгате үсешенең төп аспектлары турында фикер алышу өчен мәйданчык була. Бу юлы нефть югары мәктәбе кампусы территориясендә Бишенче Халыкара Нефть-газ яшьләр форумы уза, ул Россиядән һәм БДБ илләреннән 240тан артык талантлы яшь профессионалны җыйды.

Ягулык-энергетика комплексы һәм нефть-газ сәнәгате Татарстан һәм бөтен ил икътисадының төп тармаклары булып тора. Аларның эффектив һәм тотрыклы эшләве миллионлаган кешенең иминлегенә бәйле. Шуңа күрә бу тармакларны үстерү мәсьәләләре республика һәм ил җитәкчелегенең игътибары үзәгендә тора.

Форум кысаларында РФ энергетика министры Сергей Цивилев һәм Татарстан Раисы Рөстәм Миңнеханов катнашында Нефть саммиты узды. Фикер алышуның төп темасы 2050 елга кадәр Россиянең ягулык-энергетика комплексын үстерү булды.

Рөстәм Миңнеханов билгеләп үткәнчә, нефть сәнәгате үсешенең иң мөһим шарты-кадрлар потенциалы. «Кадрлар мәсьәләсе-иң мөһиме. Безгә грамоталы, инициативалы, югары квалификацияле белгечләр кирәк. Бездән башка беркем дә аларны әзерләмәячәк», - дип билгеләп үтте республика Рәис.

Татарстанда бу юнәлештә Стратегик проектлар тормышка ашырыла, шул исәптән Әлмәттә югары нефть мәктәбе кампусын төзү - дөнья дәрәҗәсендәге белем бирү үзәге. РФ энергетика министры Сергей Цивилев шулай ук яшьләрне ягулык-энергетика комплексына актив җәлеп итү кирәклеген ассызыклады.

«Яшьләрне ягулык-энергетика комплексына актив җәлеп итәргә кирәк, бу тармакта эшләү абруйлы булырга тиеш. ТЭКның киләчәге шул исәптән шундый кампуслар артында да. Биредә яңа проектлар һәм технологияләр барлыкка килә, алар соңыннан тулаем тармакны үзгәртә», - дип ассызыклады РФ энергетика министры.

Шулай ук Форум кысаларында Яшь геологларның унынчы республика ачык кыр олимпиадасын ачу тантанасы узды, анда 380 дән артык егет катнаша.

«Ел саен бу перспективалы һөнәр белән кызыксынучылар арта бара. Әлмәт һәрвакыт талантлы, энергияле һәм кыю яшьләр өчен ачык!» - дип билгеләп үтте Әлмәт муниципаль районы башлыгы Тимур Нагуманов.