Әлмәттә гомумшәһәр планеркасы узды

2024 елның 8 июле, дүшәмбе

Бүген, 8 июльдә, гомумшәһәр планеркасы һәлак булган хәрби хезмәткәрнең туганнарына Батырлык ордены тапшырудан башланды. Россия Федерациясе Президенты Указы белән хәрби бурычын үтәгәндә күрсәткән батырлыгы һәм фидакарьлеге өчен Батырлык ордены белән үлгәннән соң сержант Петров Дмитрий Владимирович бүләкләнә.

Киңәшмәне ачып, Әлмәт муниципаль районы башкарма комитеты җитәкчесе Айдар Каюмов узган атнага йомгак ясады. Алар арасында Әлмәт балалар йортында чыгарылыш кичәсе, «ЮНМ» АГТУ-сына дипломнар тапшыру, «Һәркем өчен кунакчыл шәһәр» Бөтенроссия социаль проекты кысаларында чара һәм Гаилә, мәхәббәт һәм тугрылык көненә парларны хөрмәтләү.

Шулай ук Айдар Марат улы узган ял көннәрендә юл-транспорт һәлакәтләренең үлем белән тәмамланган очраклары ешрак булуын билгеләп үтте. Шуңа бәйле рәвештә ул барлык юл-транспорт һәлакәтләрен карау өчен юл хәрәкәте иминлеге буенча чираттагы комиссияне үткәрергә кушты.

Планеркада төп доклад белән Әлмәт муниципаль районы мәгариф идарәсе башлыгы Ирина Павловская чыгыш ясады. Ул 2024 елда гомуми белем бирү мәктәпләрен тәмамлаучыларның дәүләт аттестациясе нәтиҗәләре белән уртаклашты.

Быел БДИны 11 сыйныфны тәмамлаган 801 кеше тапшырган, бу 2023 ел белән чагыштырганда 13 кешегә күбрәк. 21 шәһәр мәктәбен 750 кеше тәмамлый, шуларның 89ы алтын, ә 104е көмеш медальләр ала. 14 авыл мәктәбендә 11 сыйныфны 51 кеше тәмамлый, шуларның 5се алтын һәм тагын 5се көмеш медаль ала. 2024 елда 203 чыгарылыш укучысы медальләр белән бүләкләнгән: 94 алтын һәм 109 көмеш, бу 2023 елга караганда 9га күбрәк.

Ирина Павловская соңгы 10 елда бу йөз баллы эшләр саны буенча иң яхшы нәтиҗәләр дип билгеләп үтте. 25 кеше 100 балл җыйган, бу узган ел белән чагыштырганда 4 тапкыр күбрәк.

Планерка ахырында Әлмәт муниципаль районы Советы Аппараты җитәкчесе Роза Афлятунова алдагы атнага планлаштырылган чаралар турында мәгълүмат бирде.