Әлмәт «Һәркем өчен кунакчыл шәһәр» Бөтенроссия социаль проектына кушылды

2024 елның 6 июле, шимбә

6 июльдә Әлмәттә Яшьләр үзәге мәйданчыгында 100 дән артык әлмәтле «һәркем өчен кунакчыл шәһәр» бөтенроссия социаль проектында катнашты.

Проект Гаилә елы, «Туризм һәм кунакчыллык индустриясе» милли проекты кысаларында тормышка ашырыла һәм Гаилә, мәхәббәт һәм тугрылык көненә багышлана.

Безнең районда ел әйләнәсе «Бәхетле Әлмәт» проекты тормышка ашырыла. Проект концепциясе нигезендә «Бәхет формуласы»ның 18 төп кыйммәте ята. Проектның яңа юнәлеше булып «Алга бәхеткә» туристлык маршрутларын үстерү тора.

Катнашучылар аз хәрәкәтләнүче гражданнар категориясе өчен шәһәр мохите дәрәҗәсен бәяләү өчен махсус эшләнгән 5 маршрут үттеләр. Алар арасында җәяүле һәм велосипед маршрутлары булган: «Традицияләрдә бәхет», «Санда бәхет», «Илһам буларак бәхет», «Бәхет артыннан йөгерәбез», «Иҗатта бәхет».

Маршрутлар барышында катнашучылар Әлмәт турында бик күп кызыклы фактлар белделәр. Төркемнәрне озата баручы волонтерлар Яндекс цифрлы платформасында объектларны һәм аларның ачыклыгын, мәсәлән, пандуслар, истәлекле урыннар, җәяүлеләр үтү урыннары һәм шәһәр инфраструктурасының башка мөһим элементларын билгеләп үттеләр.

Чара ахырында проектта катнашучыларны истәлекле мерч һәм күңелле әңгәмә, шулай ук Гаилә, мәхәббәт һәм тугрылык көненә багышланган концерт программасы һәм мастер-класслар көтте.

Теләге булган һәркем өчен махсус сый - чак-чак - традицион татар тәм-томнары һәм самавырда кайнатылган хуш исле татар чәйе әзерләнгән.

Әлмәтнең «һәркем өчен кунакчыл шәһәр» проектында катнашуы - уңайлырак һәм уңайлырак шәһәр мохите булдыру юлында мөһим адым. Җыелган мәгълүматлар һәм халык белән элемтәләр Әлмәтне инклюзив һәм кунакчылрак шәһәр итәргә ярдәм итәчәк.