Казан районара табигатьне саклау прокуратурасы хәбәр итә

2024 елның 21 июне, җомга

Казан районара табигатьне саклау прокуратурасы тарафыннан аучылык һәм аучылык ресурсларын саклау турындагы законнарның үтәлешен тикшерү үткәрелде.

Законны бозып, хөкем ителгән гражданнарның аучылык билетлары булуы ачыкланган.

Закон бозуларны бетерү максатыннан табигать саклау прокуроры судка әлеге гражданнарның аучылыкка хокукларын туктату, аучылык билетларын гамәлдән чыгару һәм аларны вәкаләтле органга тапшыру турында дәгъва гаризалары белән мөрәҗәгать итте.

Суд карарлары белән табигатьне саклау прокурорының дәгъва таләпләре тулы күләмдә канәгатьләндерелгән.

Татарстан Республикасының Биологик ресурслар буенча дәүләт комитеты гражданнарның аучылык билетларын гамәлдән чыгарды.

Аучылык билетларын тапшыру буенча суд карарларының үтәлеше контрольдә тотыла.

Казан районара табигатьне саклау прокуратурасы калдыклар белән эш итү өлкәсендәге законнарның үтәлешен тикшерде.

30 муниципаль берәмлекнең уставларында авыл җирлекләренең җирле үзидарә органнарының көнкүреш калдыкларын һәм чүп-чарларын җыю һәм чыгаруны оештыру вәкаләтләре каралган, бу җирле әһәмияттәге мәсьәләләргә ТКО туплау һәм транспортлау эшчәнлеген оештыруда катнашу гына кагыла торган законнарга каршы килә.

Закон бозуларны бетерү максатыннан табигать саклау прокуроры муниципаль хокукый актларга протестлар китерде.

Прокурор реакциясе актларын карау нәтиҗәләре буенча закон бозулар бетерелде, муниципаль берәмлекләр уставларына тиешле үзгәрешләр кертелде.

Казан районара табигатьне саклау прокуратурасы су һәм җир законнарының үтәлешен тикшерде.

Татарстан Республикасы территориясендә 19 муниципаль берәмлекнең гомуми мәйданы 132 гектарга якын булган 44 җир участогы барлыгы ачыкланган, аларның составына, закон таләпләренә каршы, Россия Федерациясенә караган Идел һәм Кама елгалары акваторияләре кертелгән.

Су фонды җирләрен дәүләт милкенә кайтару һәм закон бозуларны бетерү максатыннан табигать саклау прокуроры җирле үзидарә органнары адресына 24 тәкъдим кертте.

Муниципаль берәмлекләр тарафыннан прокурор реакциясе актларын карау нәтиҗәләре буенча җир кишәрлекләре чикләрен төзәтү буенча эшләр башланды.

Закон бозуларны бетерү прокуратура контролендә.

Татарстан Республикасы буенча салым хезмәте идарәсен җәлеп итеп, Казан районара табигатьне саклау прокуратурасы тарафыннан җир асты байлыкларын саклау турындагы законнарның үтәлешен тикшерү үткәрелде.

Җир асты байлыкларыннан файдаланучы 6 оешма, закон таләпләрен һәм лицензия шартларын бозып, файдалы казылмалар чыгаруга салым түләү буенча гомуми күләме 3,16 млн. сумнан артык булган бурычка юл куйган.

Законнарга ярашлы рәвештә, Россия Федерациясе территориясендә хуҗалык итүче субъектларның эшчәнлеге табигатьтән файдалануның түләүлелек принцибын исәпкә алып башкарыла, бу табигать ресурсларын нәтиҗәле куллануга юнәлдерелгән экологик мәсьәләләрне хәл итүгә ярдәм итә.

Хокук бозуларны бетерү максатыннан табигать саклау прокуроры оешма җитәкчеләренә тәкъдимнәр кертте.

Закон бозуларны бетерү прокуратура контролендә.