Юл хәрәкәте куркынычсызлыгын тәэмин итү уртак көч таләп итә

2024 елның 21 июне, җомга

2024 елның 5 ае йомгаклары буенча Әлмәт муниципаль районы территориясендә булган юл-транспорт һәлакәтләрен анализлау 19 июньдә Әлмәт муниципаль районы башкарма комитеты җитәкчесе Айдар Каюмов рәислегендә узган утырышта тикшерелде.

Утырыш эшендә БДД буенча комиссия әгъзалары, предприятиеләр, шәһәр һәм районның юл хезмәтләре, хокук саклау органнары җитәкчеләре, транспорт предприятиеләре вәкилләре катнашты.

Муниципаль район юлларында аварияләрнең торышы турында доклад белән Россия Эчке эшләр министрлыгының Әлмәт районы буенча бүлеге ЮХИДИ начальнигы урынбасары Андрей Лиманский чыгыш ясады. 2024 елның 5 ае нәтиҗәләре буенча район территориясендә 31 юл-транспорт һәлакәте булган, аларда 3 кеше һәлак булган һәм 38 кеше яраланган. Теркәлгән юл-транспорт һәлакәтләре саны буенча, юлларның иң авария участоклары булып төбәкләр санала, аларда 2 кеше һәлак була, 7 кеше яралана.

Докладчы күзәтчелек эшчәнлеге өлкәсендәге эш нәтиҗәләренә җентекләбрәк тукталды. 5 ай нәтиҗәләре буенча ЮХИДИ бүлеге тарафыннан исерек хәлдә транспорт чарасы белән идарә итүче 196 кеше ачыкланган. Машина йөртү таныклыгыннан мәхрүм ителүгә карамастан, 27 кеше машина кулланган. Каршы як полосага күпсанлы чыгулар - 432 тапкыр һәм җәяүлеләр юл хәрәкәте кагыйдәләрен бозу – 2517 тапкыр-юл-транспорт һәлакәтләренең төп сәбәпләре булып тора.

Шулай ук Андрей Лиманский ТР буенча ЭЭМ ЮХИДИнең аерым махсуслаштырылган батальоны хезмәткәрләре белән берлектә мототранспорт чаралары белән идарә итүче хокук бозучыларны ачыклау буенча 4 рейд чарасы үткәрү турында сөйләде. 13 хокук бозучы тоткарланган

Аннары автомобиль юлларын төзегәндә, реконструкцияләгәндә, ремонтлаганда һәм эксплуатацияләгәндә законнарны үтәү буенча Юл күзәтчелеге өлкәсендәге эш нәтиҗәләре игълан ителде. «Татнефтедор» ҖЧҖ Әлмәт УАД начальнигы Илшат Галимов сүзләренчә, «Куркынычсыз сыйфатлы юллар» милли проекты буенча 6,3 км юл ремонтланган, төбәк әһәмиятендәге автомобиль юлларында 59 юл билгесе һәм 30 сигнал баганасы куелган. Юл-транспорт һәлакәтләренең югары концентрацияле 63 урынында һәм мәгариф учреждениеләре янында 1.14.1 «Җәяүлеләр күчүе» һәм 37 урында «Ясалма юл тигезсезлеге» билгесе ясалган.

«ГУАД» МУП вәкиле 2024 елда шәһәр территориясен тотуга һәм төзекләндерүгә һәм юл хәрәкәте иминлеген тәэмин итүгә юнәлдерелгән юл эшләре турында хәбәр итте. 180 км артык күчереш билгеләре яңартылган, 283 1.14.1 «Җәяүлеләр күчүе» билгесе ясалган, шуларның 17се уку йортлары янында.

Утырышның йомгаклау өлешендә гражданнарның мөрәҗәгатьләре нәтиҗәсендә комиссиягә чыгарылган мәсьәләләр каралды.

Комиссия эше нәтиҗәләре буенча Айдар Каюмов шәһәр администрациясенең функциональ бүлекчәләре белгечләренә каралган мәсьәләләрне хәл итү буенча тиешле йөкләмәләр бирде.