Әлмәттә Корбан бәйрәменә яңартылган дини - белем бирү үзәге ачылды

2024 елның 16 июне, якшәмбе

Мөселманнарның төп бәйрәмнәренең берсе булган Корбан бәйрәмен әлмәтлеләр яңартылган мәчеттә каршы алдылар. Ризаэддин Фәхреддин. «Татнефть» компаниясе ярдәмендә ул традицион культ функцияләрен һәм аралашу һәм үсеш өчен уңайлы киңлекләрне берләштергән заманча дини-белем бирү үзәгенә әверелде.

1995 елда төзелгән мәчет бинасы реконструкциягә мохтаҗ булган: фасадны ремонтлау ун елдан артык элек үткәрелгән, ә эчке биналар төзелгәннән бирле ремонтланмаган. 2018 елда иң яхшы проект чишелешенә конкурс узды, аны Арканика архитектура остаханәсе җиңде.

Хәзер яңартылган 4 катлы күп функцияле бинада никах һәм исем кушу өчен биналар, китапханә, конференцияләр залы, күргәзмә киңлеге, кибет, гаилә һәм балалар уен зоналары урнашкан. Стилобат элеккеге парковка территориясендә төп керү урыны алдында хәләл кафе һәм ритуаль хезмәтләр зонасын үз эченә алган иҗтимагый киңлек булып тора. Стилобатның мәйданы - якынча 6,5 мең квадрат метр, мәчетнең үзендә 4 мең квадрат метр.

Мәчетнең тышкы кыяфәтен төзегәндә ике алым кулланыла: гарәп каллиграфиясе һәм традицион орнаментлы перфорацияләнгән рельефлы панельләр. Бинаның фасады татар шамаиленең каллиграфия рәвешендәге тишекләре булган тексты белән бизәлгән: «Белемгә омтылучы үз омтылышы аркасында оҗмахта булачак». Кич белән XIX гасыр татар шамаиле тексты эчтән яктыртыла, кабатланмас визуаль эффект тудыра.

Яңартылган мәчет каскадның биек ярында урнашкан һәм, һичшиксез, барлык яшьтәге шәһәр кешеләре өчен яраткан урын булачак. «Татнефть» ААҖ генераль директоры Наил Маганов сүзләренчә, компания салган төп идея тормышка ашырыла - дин мәгърифәтчелек белән кулга-кул тотынып бара һәм җәмгыять үсешенең, мәдәни дәрәҗәне күтәрүнең иң көчле драйверы булып тора.

- Территорияне төзекләндергәндә без коймаларны алып куйдык. Бу безнең яхшы традиция - коймалар урынына күперләр төзү һәм җәмәгать урыннарын ачу. Без төрле яшьтәге кешеләрне, җитештерүне һәм социаль объектларны берләштерәбез, мәдәният һәм конфессиянең төрле юнәлешләрен якынайтабыз, - дип ассызыклады ул журналистлар белән әңгәмә вакытында.

«Арканика» остаханәсе җитәкчесе Никита Выходцев билгеләп үткәнчә, бу ислам җәмгыятенә, шәһәр халкына, төбәк кунакларына юнәлдерелгән социаль проект. Шулай ук монда барлык мәхәллә кешеләре өчен уңайлы шартлар тудырылган, дин, мәдәният, традицияләр турында сөйләргә мөмкин булган мәйданчыклар җиһазландырылган.

Әлмәт төрле милләт вәкилләре өчен ачык. «Татнефть»нең чираттагы адымы Әлмәт православие гыйбадәтханәсен реконструкцияләү булачак — белгечләр территорияне тикшерә башлаган инде.

Корбан бәйрәме хөрмәтенә бәйрәм намазы Әлмәттәге Ризаэддин Фәхреддин исемендәге мәчеттә узды.

Бүген, 16 июньдә, бөтен дөнья буенча миллионлаган мөселманнар исламның иң хөрмәтле һәм изге бәйрәмнәренең берсен – Корбан бәйрәмен билгеләп үтәләр. Бу уңайдан Татарстан Республикасының барлык мәчетләрендә вагазлар укылды һәм гайт-намазлар укылды. Республиканың төп чарасы нефть башкаласының Ризаэддин Фәхреддин исемендәге яңартылган мәчеттә узды.

«Татнефть» компаниясе ярдәмендә ул традицион культ функцияләрен һәм аралашу һәм үсеш өчен уңайлы киңлекләрне берләштергән заманча дини - белем бирү үзәгенә әверелде.

Мәчетнең дүрт катында никах һәм исем кушу өчен биналар, китапханә, конференцияләр залы, күргәзмә киңлеге, кибет, гаилә һәм балалар уен зонасы урнашкан.

Гает уңаеннан, реконструкциядән соң мәчет беренче тапкыр мәхәллә кешеләре өчен үз ишекләрен ачты. Аның иң беренче һәм хөрмәтле кунаклары арасында Татарстанның Рәисе, Әлмәт районы башлыгы Тимур Нагуманов, «Татнефть» компаниясенең генераль директоры Наил Маганов, Татарстан Республикасының нефть сәнәгате мәсьәләләре буенча Рәисе ярдәмчесе Шәфәгать Тәхаутдинов һәм башка рәсми затлар бар иде.

Нәкъ 03.00 сәгатьтә Татарстан мөфтиенең беренче урынбасары, «Кол Шәриф» мәчете имам-хатыйбы Илфар хәзрәт Хәсәнов мөселманнарны сәламләде һәм анда катнашучыларны Россия Президенты Владимир Путин һәм Татарстан Рәисе Рөстәм Миңнехановның Корбан бәйрәме белән рәсми котлаулары белән таныштырды. Ул вәгазьне гаилә институтын саклау һәм ныгыту мәсьәләләренә багышлый, ир белән хатынның хокуклары һәм бурычлары турында җентекләп сөйли.

Бәйрәм чаралары турыдан-туры «ТНВ - Татарстан», «ТНВ-Планета» телеканалларында, шулай ук «Болгар» радиосы дулкыннарында трансляцияләнде.

Бәйрәм намазынан соң барлык теләүчеләр шәһәрнең махсус җиһазландырылган мәйданчыкларында корбан чалу йоласына керештеләр. Әлмәттә бу - Бигәш урамындагы «Экстрим мәйданчык» һәм «Тазкира» мәчете.