Тимур Нагуманов: «Иң элек - кешеләрнең иминлеге!»

2023 елның 1 июне, пәнҗешәмбе

31 майда АМР башкарма комитетының зур залында террорчылыкка каршы комиссиянең чираттагы утырышы узды. Анда район башлыгы Тимур Нагуманов рәислегендә комиссия әгъзалары, хокук саклау органнары, оешма җитәкчеләре, авыл җирлекләре башлыклары һәм мәгариф учреждениеләре директорлары катнашты.

30 майда Киев режимы ягыннан безнең башкала Мәскәү һәм Мәскәү өлкәсе пилотсыз аппаратлар һөҗүменә дучар булды. Берничә бина бик аз зыян күргән. Эшләрнең максаты, әлбәттә, халык арасында паника тудыру иде. Бу хәлне исәпкә алып, безгә террорчылыкка каршы юнәлештә контрольне көчәйтергә кирәк. Әлмәт республиканың нефть башкаласы булып тора һәм безнең территориядә җитди, шартлау куркынычы булган объектлар шактый күп. Шуңа бәйле рәвештә безгә пилотсыз очу аппаратлары ачыкланган очракта эш тәртибе белән хәбәр ителергә һәм экстремизм, милли һәм дини түземсезлекнең теләсә нинди күренешләренә вакытында җавап биреп, моңа әзер булырга кирәк, - дип ассызыклады район башлыгы залга мөрәҗәгать итеп.

Тимур Нагуманов сүзләренчә, терроризм һәм экстремизм темасы актуаль булып кала, характер һәм формалар үзгәрә. «Бу безне игътибарлырак һәм сак булырга мәҗбүр итә. Иң беренче чиратта-кешеләрнең иминлеге!» - дип билгеләп үтте ул. Җәйге каникулларның башлануын исәпкә алып, ул дәүләт учреждениеләрен генә түгел, шәхси балалар лагерьларын да аерым контрольгә алырга йөкләмә бирә.

Көн тәртибе буенча теманы дәвам итеп, мәгариф идарәсе башлыгы Ирина Павловская соңгы шалтыратуга, чыгарылыш кичәләренә һәм БДИга багышланган чаралар вакытында гомуми белем бирү учреждениеләренең куркынычсызлык чаралары һәм террорчылыкка каршы сакланышы турында доклад белән чыгыш ясады.

Соңгы шалтыратуны үткәрү пунктларында, БДИ һәм ОГЭда иминлекне тәэмин итү максатларында хокук саклау органнары хезмәткәрләре булуы каралган. Мәктәпләр стационар һәм кулдан металл эзләгечләр белән җиһазландырылган, шулай ук БДИның барлык пунктларында һәр аудиториядә микрофон урнаштырылган ip-камералар урнаштырылган, ОГЭ вакытында оффлайн-видеокүзәтү алып барыла.

1 июньнән районның мәгариф учреждениеләрендә 27 мәктәп яны лагере ачылачак, аларда 2500 укучы ял итәчәк, шулай ук 900 укучыны колачлый торган 26 хезмәт һәм ял лагере булачак. 27 мәктәп яны лагерьларының 13е шәһәрдә, 13е авыл мәктәпләрендә һәм берсе ЦДЮТта. Лагерь сменаларын үткәргәндә 302дән артык педагог, 15 медицина хезмәткәрен җәлеп итү планлаштырыла.

Мәктәп яны лагерьлары, хезмәт һәм ял лагерьлары эшләгәндә балалар иминлеге өчен тематик лекцияләр, янгын куркынычсызлыгы кагыйдәләрен үтәү, суда, транспортта куркынычсызлык планлаштырылган.

Хезмәт һәм ял лагерьларына йөрүче балаларны тукландыруны оештыру өчен «Фудсоцсервис» ҖЧҖ предприятиесе белән килешүләр төзелгән.

Киңәшмәдә мәгариф идарәсе бинасын паспортлаштыру мәсьәләләре дә яңгырады. Башлык кушуы буенча ул махсус контрольгә алына һәм карар өчен 1 ай билгеләнә.

РФ Хөкүмәте карарлары нигезендә кешеләрнең күпләп тору урыннарын тикшерү нәтиҗәләре турында «Татарстан Республикасы буенча РФ БНГ УВО» ФДКУ филиалы-Әлмәт районы буенча ОВО начальнигы Размик Кюрегян сөйләде.

Россия Эчке эшләр министрлыгының Әлмәт районы буенча полиция бүлеге начальнигы урынбасары - полиция подполковнигы Ленар Рәхмәтуллин «Сабантуй» милли бәйрәменә әзерлек һәм аны үткәрү чорында террорчылык һәм экстремизм күренешләрен профилактикалау чаралары турында хисап бирде.

Хокук тәртибен һәм җәмәгать иминлеген тәэмин итүдә эчке эшләр министрлыгының район бүлегенең 138 хезмәткәре, шәхси саклау оешмаларының 40 хезмәткәре, ДНДның 35 әгъзасы, 20 муниципаль хезмәткәр җәлеп ителәчәк.

Дүртенче мәсьәлә буенча Бишмунча авыл җирлегендә терроризмны һәм экстремизмны профилактикалау эшчәнлегенең торышы, дини оешмалар һәм авыл җирлеге территориясендә булган затлар белән эшләү турында җирлек башлыгы Ришат Фазлыев доклад ясады.

Киңәшмә ахырында район башлыгы тиешле хезмәтләр җитәкчеләрен шәһәрнең, районның барлык объектларында уяулык мәсьәләсен эшләргә һәм барлык тәкъдимнәрне төгәл үтәргә чакырды.