Әлмәтлеләр Мәңгелек утка чәчәкләр салдылар

2023 елның 9 мае, сишәмбе

Әлмәттә Җиңүнең 78 еллыгына багышланган тантаналы чаралар Татарстан нефтенең 60 еллыгы исемендәге паркта Мәңгелек утка чәчәкләр салудан башланды. Предприятиеләрнең хезмәт коллективлары вәкилләре, шулай ук мәктәп укучылары, студентлар һәм меңләгән шәһәр халкы мемориалга чәчәкләр салдылар, сугышта һәлак булганнарны хөрмәтләделәр һәм исән калганнарга хөрмәт күрсәттеләр.

Тантаналы чарада Әлмәт муниципаль районы башлыгы Тимур Нагуманов, ТР Дәүләт торак инспекциясе башлыгы Сергей Крайнов, нефть сәнәгате мәсьәләләре буенча ТР Раис ярдәмчесе Шәфәгать Тәхаутдинов, «Татнефть» ААҖ генераль директорының социаль үсеш буенча урынбасары Рөстәм Мөхәммәдиев, «СМП-Нефтегаз» ААҖ киңәшчесе Фоат Комаров, ТР Дәүләт Советы депутатлары, махсус отпускка килгән хәрби операцияләр, җитәкчеләр, район Советы һәм башкарма комитеты Аппараты, көч структуралары хезмәткәрләре, ветераннар һәм иҗтимагый оешма вәкилләре.

Чарада катнашучылар Бөек Ватан сугышы кырларыннан әйләнеп кайтмаган әлмәтлеләрне һәм илебездә яшәүчеләрне бер минут тынлык белән искә алдылар һәм мемориалга чәчәкләр салдылар.

1941-1945 елларда мобилизация чорында Әлмәт һәм Акташ район комиссариатлары тарафыннан Кораллы Көчләргә 18640 кеше чакырыла. Фронттан 10 131 кеше кайта, 8 521 сугышчы һәлак була һәм хәбәрсез югала.

Еллар һәм дистә еллар узачак, һәм шулай да безнең һәм аннан соңгы буыннарның хәтерендә бу чын мәгънәсендә легендар геройның образы мәңгегә сакланачак, ул үз тормышы белән тормышны нык яратырга һәм ышанырга кирәклеген исбатлаган.

Дан сиңа, Җиңүче солдат!