Иҗтимагый советта мобилизацияләнгәннәргә һәм аларның гаиләләренә ярдәм мәсьәләләре турында фикер алыштылар

2023 елның 24 марты, җомга

21 мартта Башкарма комитетның зур залында Әлмәт муниципаль районы Иҗтимагый советының чираттагы утырышы узды. Фикер алышуның төп темалары мобилизацияләнгән гражданнарга һәм аларның гаилә әгъзаларына ярдәм итүгә кагылды.

- Бу авыр вакытта Иҗтимагый советның роле үзенчәлекле. Мобилизация, гаиләләргә, хәрбиләргә, хезмәт коллективларына ярдәм итү мәсьәләләре беркайчан да булмаганча актуаль һәм алар безнең җәмәгатьчелекнең игътибар үзәгендә. Мин беләм, сезнең һәркайсыгыз үз эшчәнлек юнәлешләре буенча, шулай ук Иҗтимагый советның төрле комиссияләре составында, катлаулы ситуацияләрне хәл итү, кешеләрне дәртләндерү һәм кешеләр язмышы белән бәйле проблемаларны хәл итү өчен көч куя, – дип ассызыклады АМР Иҗтимагый советы рәисе Раушания Нәҗметдинова, киңәшмәне ачып, барысына да агымдагы заман мәсьәләләренә игътибарлы булганнары өчен рәхмәт белдерде.

Өлкән яшьтәге гражданнар арасында алып барылган эш, аларны гуманитар ярдәм җыюга җәлеп итү турында көн тәртибендә доклад белән АМР ветераннар Советы Президиумы әгъзасы Лидия Старшинина чыгыш ясады.

Әлмәттә мобилизацияләнгәннәрнең һәм иреклеләрнең гаиләләрен озата бару буенча штаб төзелде. Аны шәһәрнең башкарма комитеты җитәкчесе Айнур Исхаков җитәкли. Ветераннар советы бөтенроссия акцияләрендә актив катнаша: «Без бергә», «Әбинең кайгыртуы», «Җылы йөрәктән бәйләнгән әйберләр» һәм башка күп нәрсәләр. Яңа Суркино авылы халкы, мәсәлән, беренчеләрдән булып солдатлар өчен йон әзерләү һәм җеп бәйләү, чулпы бәйләү клубы оештырган, ә калган авыл җирлекләре бу эшкә кушылган. Бүгенге көндә 20ләп клуб эшли. Авыл җирлекләрендә 50гә якын маскировка челтәре һәм Әлмәт шәһәрендә ярдәм күрсәтү пунктларында 100дән артык челтәр эшләнгән.

Шулай ук пенсионерлар акча җыялар. Бу акчага квадрокоптерлар, бензогенераторлар сатып алынган, алар безнең мобилизацияләнгәннәргә МХО зонасында бик кирәк. Шәһәрнең битараф булмаган кешеләре госпитальләр өчен кирәкле башка кирәк-яраклар тегәләр.

Балалар һәм яшьләр эшләре идарәсе башлыгы урынбасары Эльвира Солтангирова волонтерлар хәрәкәте турында сөйләде. Мобилизациянең беренче көннәреннән районда мобилизацияләнгәннәр һәм аларның гаиләләре өчен 26-01-01 номеры буенча тәүлек әйләнәсе кайнар линия эшли. Линиядә 2 белгеч эшли һәм алар шәһәр хезмәтләре арасында коммуникацияне тәэмин итә. Һәрбер сорау штаб җитәкчеләрен теркәү, контрольдә тоту һәм «мөрәҗәгать»нең үтәлеше статусына ия. Бүгенге көндә кайнар линиягә 1197 шалтырату килгән, 1213 мөрәҗәгать теркәлгән һәм аларның барысы да канәгатьләндерелгән.

Донецк һәм Луганск халык республикаларыннан китәргә мәҗбүр булган гражданнарны социаль яклау чаралары турында Украинаны социаль яклау идарәсе начальнигы Рөстәм Гәрәев таныштырды.

Мәҗбүри күченүчеләргә һәрьяклап ярдәм күрсәтү максатыннан районда ведомствоара хезмәттәшлек оештырылды. Шулай ук регионнан китәргә мәҗбүр булган һәм ТР территориясенә «ашыгыч массакүләм тәртиптә» килгән Херсон һәм Херсон өлкәсе халкы «мөлкәткә ия булу» өчен бер тапкыр бирелә торган түләү алачак. Тиешле карарга республика премьер-министры Алексей Песошин кул куйды.

- Хезмәткә чакырылган гражданнарга, шулай ук аларның туганнарына ярдәм итү өчен чаралар комплексы булдырылды. Аларның балалары бакчаларга һәм мәктәпләргә кергәндә преференцияләр, сәламәтләндерү лагерьларына юлламалар, шулай ук бакалавриат һәм белгечлек юнәлешләре буенча федераль бюджет акчалары хисабына укырга махсус квота ала. Безнең бурыч - кешеләргә мәсьәләләрне хәл итүгә оператив рәвештә кушылырга кирәк булса, бу эштә ярдәм итү, - дип йомгаклады Раушания Нәҗметдинова, Иҗтимагый совет вәкилләренә мөрәҗәгать итеп.