Әлмәттә су басу контрольдә

2023 елның 14 марты, сишәмбе

Яз җитү белән су басу аерым статус ала. Бу мәсьәлә муниципалитетның даими контролендә тора.

- Әлмәт районы сулыклары биш район территориясендә бердәнбер су артериясе булып тора һәм барлык эрегән сулар Дала Зәй елгасы аша уза. Җаваплылык һәм куркыныч зур. Шуңа күрә, температура режимына һәм елгаларның торышына карап, тикшерү көненә ике тапкыр үткәрелә. Тәүлек әйләнәсе Тайсуган, Түбән Мактама, Урсала, Иске Әлмәт, Акташ һәм Елхово авыллары территорияләрендә постлар эшли, -дип билгеләп үтте Әлмәт эзләү-коткару посты начальнигы Фәсхетдин Сыраев журналистлар белән очрашу вакытында.

Аның сүзләренчә, районның кайбер территорияләрендә аз гына су басулар күзәтелә, әмма бу бары тик су басуга каршы элементар чараларның үтәлмәве генә: кайдадыр торбаны чистартмаганнар, бозны алып куймаганнар.

- Республиканың бөтен территориясендә кар эри бара. Үз хуҗалыгыңны, шулай ук күрше хуҗалыкларыңны су басудан саклап калу өчен суүткәргеч торбаларны, дренаж системаларын чистартырга, эрегән суларны үткәрүне тәэмин итәргә кирәк, - дип мөрәҗәгать итте халыкка эзләү-коткару посты начальнигы.

- 14 мартка районда хәл Яхшы, су басудан кискен борчылулар көтелми. Степной Зай елгасындагы билге нульдә. Узган ел белән чагыштырганда, явым-төшем 30 процентка кимегән, сулыкларда бозның калынлыгы 50-55 см тәшкил итә.без апрельнең икенче декадасында су басуны көттек, әмма температура режимы башкача һәм су басуның иң югары ноктасы март ахырында көтелә, - дип фаразлый Фәсхетдин Сыраев.

Гадәттән тыш хәлләр министрлыгы хезмәткәрләре су ташу куркынычы зонасындагы шәхси йортларда яшәүчеләргә су басу очрагында нәрсә эшләргә кирәклеге турында күрсәтмәләр бирәчәк. Төп мәгълүмат массакүләм мәгълүмат чаралары аша алып барыла.

Хөрмәтле әлмәтлеләр, уяу булыгыз һәм су басуга каршы чараларны үтәгез.