Әлмәт укучылары «Россиянең җаны дөньяга пышылдап сөйли» дигән ике телле конкурста катнаша ала

2023 елның 13 марты, дүшәмбе

2009 елдан алып бүгенге көнгә кадәр «тел дөньясын үстерү үзәге» ДПО АНО халыкара лингвистик лагерьлар үткәрү белән шөгыльләнә, алар ТР буенча бу юнәлештә бердәнбер булган һәм булып тора. 2018 елда проект Президент грантлары фонды ярдәмен ала. Нәтиҗәдә, 200дән артык кеше проектта катнаша, тел киртәсен 100% үтеп, инглиз теленең грамматикасын яхшырта. тел. 43 процентка, сөйләм сөйләмен 25 процентка, укуга мотивацияне 89 процентка яхшырттылар, командада эшләргә өйрәнделәр 49 процентка, коммуникацияләр күнекмәсен 67 процентка үстерделәр.

2020 елда әлеге конкурс проекты эшләнә һәм РФ Мәгариф министрлыгына тәкъдим ителә. Проект хупланган һәм 2020/2021 уку елында гамәлгә ашыру өчен тәкъдим ителгән чаралар исемлегенә кертелгән. Конкурста 150дән артык кеше катнашты, җиңүчеләр Мәгариф министрлыгының мәгълүмати ресурсына кертелде, шулай ук БДИга өстәмә баллар алды. Видеолар интернет кулланучылар арасында да, мәктәп укытучылары арасында да дидактик материал буларак зур кызыксыну уятты.

Конкурсның төп идеясе - рус шигърияте, аның хисчәнлеге һәм моңлылыгына игътибарны җәлеп итү, үзе өчен Россия җанының киңлеген ачу.

Илнең җанын әдәбияттан һәм аеруча аның шагыйрьләренең шигырьләреннән яхшырак бернәрсә дә җиткерми. Әмма шигырьләр уку культы үткәндә калган. Бүгенге көндә шигъриятне белү һәм шигырьләр уку еш кына базар ихтыяҗларыннан түбәнрәк, анда кеше, ким дигәндә, инглиз телен белергә, халык алдында чыгыш ясау осталыгына ия булырга һәм үзен (яки берәр нәрсәне) Интернетта таныта белергә тиеш.

Әлеге конкурс үткән елларның традицияләрен генә торгызмый, яшьләр вакытларын шигырьләр тыңлап һәм укып үткәрә. Ул катнашучыларны рус телен һәм әдәбиятын өйрәнергә һәм популярлаштырырга, шулай ук укучының иҗади потенциалын һәм инглиз телен белүен күрсәтергә этәрә.

Ата-аналар һәм укытучылар үз тәрбияләнүчеләрен тормышта уңышлырак итеп күрергә бик телиләр. Шуңа күрә әлеге конкурс катнашучыларны киләчәк тормышта файдалы белемнәр, күнекмәләр, күнекмәләр алуга этәрә торган итеп төзелгән. Мәсәлән, катнашучы шагыйрьнең иҗатын өйрәнергә, видео төшерергә һәм Укучының потенциалын һәм инглиз телен белүен күрсәтергә генә түгел, ә үз видеосын карау һәм комментарийлар саны белән тәэмин итәргә, шуның белән аны интернет кулланучылар арасында популярлаштырырга һәм шул ук вакытта үз-үзеңне тәкъдим итүнең яңа нормасын кертергә тиеш. Аралашуның яңа формасы һәм этикасы бирелер дип көтелә, анда, мәсәлән, аралашуда үз эрудициясен шигырьләрдән цитаталар китереп күрсәтергә мөмкин.

Бүгенге көндә конкурсның иң мөһим бурычларының берсе - мәктәп укучылары авызыннан Россиянең җаны дөньяга бөек Россия мәдәнияте, кешенең традицион гомумкешелек кыйммәтләре һәм ихтыяҗлары барлыгы турында пышылдап сөйләвен күрсәтү.

Бу видео - роликлар ярдәмендә эшләнә, анда Россия мәктәп укучылары искиткеч шигырьләр укыйлар һәм аларның мәгънәсен инглиз телле тамашачыларга җиткерәләр-халыкара аралашудагы киртәләрне җиңәргә һәм безнең уртак дөньябызны яхшырак итәргә тагын да нәтиҗәлерәк ярдәм итәчәк.

Конкурсны үткәрү вакыты:

2023 елның 6 мартыннан 30 апреленә кадәр 1 этап читтән торып, (онлайн).

Конкурсантка конкурска оештыручы сайтында теркәлергә; оештыручы почтасына Нигезләмәнең 1,2,3 кушымталары буенча кирәкле материаллар җибәрергә; видеоны Гугл дискка күчереп алырга кирәк.

2023 елның 1-10 маеннан конкурсантларны конкурсның көндезге этабына кертү буенча Оештыру комитеты эше алып барыла.

2023 елның 10 маенда 19:00 сәгатькә кадәр конкурсның беренче этабында җиңүчеләр исемлеге оештыручының сайтында һәм телеграмма-каналында урнаштырыла.

2023 елның 18-19 маенда 2 этап (көндезге).

Конкурсның көндезге этабына читтән торып этапта җиңгән иң яхшы укучылар кертелә. Конкурсның икенче (көндезге) этабын үткәрү урыны һәм вакыты җиңүчеләр исемлеге урнаштырылганнан соң, әмма көндезге этап башланганчы 5 көннән дә соңга калмыйча бастырыла.

Конкурс номинацияләре:

-«Дуслык турында шигырьләр»;

- «Патриотик шигырьләр»;

- «Гаилә һәм гаилә кыйммәтләре турында шигырьләр»;

- «Үзләре иҗат иткән шигырьләр».

Һәр номинация катнашучыларны РФ Мәгариф министрлыгының һәр яшь категориясе буенча 1, 2, 3 дәрәҗә грифлы дипломнары белән бүләкләүне күздә тота: 8-9 сыйныфлар; 10-11 сыйныфлар.