Әлмәттә «Татарстан Республикасы халыклары традицияләренең тере җебе» фестивале

2023 елның 11 марты, шимбә

10 мартта «Иске Әлмәт» мәдәният йортында «Татарстан Республикасы халыклары традицияләренең тере җебе» - «Гореф гадәтләр һәм  буыннар бәйләнеше» көньяк-көнчыгыш ветераннары (пенсионерлары) арасында үзешчән фольклор коллективлары фестиваленең сайлап алу этабы узды.

Әлеге проект Әлмәт муниципаль районы ветераннар (пенсионерлар) Советы тарафыннан 2022 елда гражданлык җәмгыятен үстерүгә Татарстан Республикасы Гранты кысаларында гамәлгә ашырыла.

Көмеш яшьтәге иҗат бәйгесе елдан-ел чикләрен киңәйтә, катнашу өчен гаризалар Татарстанның 11 районы коллективларыннан кабул ителде.

Фестивальдә катнашучыларны район башлыгы исеменнән Әлмәт муниципаль районы башкарма комитеты җитәкчесе Айдар Каюмов сәламләде.

- Зур гаиләнең барлык халыклары вәкилләре арасында ихтирамлы диалог, телләрне, мәдәниятне, традицияләрне саклау һәм үстерү турында кайгырту - бөтен республикабызның кыйммәтле байлыгы һәм аны сакларга кирәк. Традицияләрнең тере җепләре, Буыннар бәйләнеше, балаларны халык мәдәнияте белән таныштыру, әлеге фестиваль кысаларында сез тормышка ашырган рухилыкны үстерү кыйммәткә төшә, - дип ассызыклады ул үзенең чыгышында.

Айдар Каюмов ветераннарны традицияләрне алып баручылар дип атады һәм конкурска озын гомер, ә катнашучыларга рухи күтәренкелек һәм сәламәтлек теләде.

Әлмәт районы Ветераннар советы рәисе Владимир Яшанин катнашучыларга актив тормыш позициясе өчен рәхмәт белдерде һәм конкурсның аралашу һәм шатлык мәйданчыгы булуын билгеләп үтте.

Аннары Азнакай, Әлмәт, Баулы, Бөгелмә, Зәй, Алабуга, Нурлат, Лениногорск, Сарман, Чирмешән, Ютазы районнары вәкилләре 4 номинациядә ярыштылар. Компетентлы жюри фольклор һәм вокаль ансамбльләр арасында, Соло җырлауда һәм инструменталь башкаруда иң яхшы коллективларны билгеләде.

Җиңүчеләр фестивальнең йомгаклау концертында катнашачак.