Әлмәттә «Беренчеләр хәрәкәте» проектын тәкъдир иттеләр

2023 елның 27 гыйнвары, җомга

26 гыйнварда ТР Президенты ярдәмчесе, «Беренчеләр хәрәкәте» Россия балалар һәм яшьләр хәрәкәтенең Республика бүлеге җитәкчесе Тимур Сөләйманов Әлмәттә булды. Шәһәрнең гомуми белем бирү мәктәпләренең өлкән сыйныф укучылары активы белән очрашу балалар-яшүсмерләр иҗаты үзәгендә узды.

Катнашучыларны сәламләп, район башлыгы Тимур Нагуманов иҗтимагый инициативаларда катнашуның мөһимлеген ассызыклады.

- Бүген без Тимур Сөләймановны игътибар белән тыңларбыз һәм сездән конструктив тәкъдимнәр, яңа идеяләр көтәбез. Алга таба хәрәкәт векторы сезнең активлыгыгызга бәйле, - дип йомгаклады район башлыгы.

2022 елда Россия Президенты Владимир Путин Указы буенча яңа Бөтенроссия балалар һәм яшьләр хәрәкәте барлыкка килде. Ул бөтен илдән яшьләрне берләштерәчәк.

Тимур Сөләйманов Россия балалар һәм яшьләр хәрәкәтенең Республика бүлеге эшчәнлегенең төп юнәлешләрен тәкъдир итте.

Модератор сүзләренчә, бөтенроссия хәрәкәте бүлеге Татарстанның һәр районында барлыкка киләчәк. Аларның бурычы - яшьләргә үз кыйммәтләр системасын формалаштырырга булышу.

- Балаларның инициативасы белән мәктәпләрдә, көллиятләрдә һәм яшьләр үзәкләрендә хәрәкәт клублары барлыкка киләчәк. Хәрәкәтнең муниципаль штабы рәвешендә җәмәгать структурасы төзеләчәк, анда урыннарда клублар эшчәнлегенә ярдәм итү өчен җаваплы кураторлар эшләячәк. Һәр районда, халык санына карап, конкурс нигезендә хәрәкәт кураторлары командасы формалаштырылачак. Аның бурычы-мәктәптә һәм көллияттә, яшүсмерләр клубында һәм яшьләр үзәгендә, мәдәният йортында һәм спорт мәктәбендә, YouTube һәм „ВКонтакте“ да, урамда һәм хәтта сәүдә үзәгендә — кыскасы, бала яшәгән һәр җирдә аңа кызыклы яшьтәшләре һәм остазлары бергәлеге рәвешендә кыйммәтле әйләнә - тирәне табарга ярдәм итү, шәхси үсеш өчен файдалы мәгълүмат, - дип билгеләп үтте Тимур Сөләйманов.

Аннары Россия балалар һәм яшьләр хәрәкәтенең Республика бүлеге җитәкчесе шәһәрнең гомуми белем бирү мәктәпләре, яшьләр сәясәте, спорт һәм мәдәният учреждениеләре педагоглары белән очрашты.

Тимур Сөләйманов эш сәфәре барышында «Метеор» яшүсмерләр клубында булды, укучыларның сорауларына җавап бирде.