Район башлыгы Рус Акташы авылы гражданнары җыенында катнашты

2023 елның 23 гыйнвары, дүшәмбе

Әлмәт районында гражданнар җыеннары дәвам итә. Чираттагы очрашу Рус Акташы авылы мәдәният йортында район башлыгы Тимур Нагуманов катнашында узды. Анда Әлмәт шәһәре прокуроры Дамир Яфизов, полиция начальнигы урынбасары Ленар Рәхмәтуллин, барлык хезмәт һәм ведомство вәкилләре, депутатлар һәм авыл җирлегендә яшәүчеләр катнашты.

Рус Акташы авыл җирлеге башлыгы Сергей Белоногов 2022 ел нәтиҗәләре буенча хисап тотты.

Авылда 4043 кеше яши, шуларның 1907се - эшләүчеләр, пенсионерлар – 962 кеше. Табигый үсеш 1 кеше тәшкил итә, килүчеләр хисабына халык саны арта.

Торак йортларның гомуми саны – 1337, шуларның 26сы-күпфатирлы. Хәзерге вакытта авыл җирлеге территориясендә 343 җир кишәрлеге рәсмиләштерелмәгән, ә 345 йорт үзәк су белән тәэмин итүгә тоташмаган, 85 йортта газ белән тәэмин итү юк.

Авыл җирлеге бюджетының төп керем өлеше булып салымнар тора, хисап елында 14 3444 343 сумны үтәү тора. Шуның 598 500 сумы-үзара салым акчалары.

Рус Акташында барлык социаль мөһим объектлар эшли: 2 балалар бакчасы, урта белем бирү мәктәбе, интернат-мәктәп, участок хастаханәсе, Изге Ана иконасы гыйбадәтханәсе, даруханә, полиция бүлеге, янгын часте, газ участогы һәм кибетләр. Җирлек башлыгы авыл җирлегенең ветераннар Советы, Мәдәният йорты һәм башка учреждениеләр эшчәнлеген аерым рәхмәт белдерде.

- Үткәрелгән чаралар һәм ирешелгән нәтиҗәләр - барлык ведомстволарның җайга салынган эше үрнәге, - дип ассызыклады Сергей Белоногов.

Хисап чорында социаль объектларны һәм юлларны ремонтлау буенча зур эш башкарылды. «Безнең ишегалды» республика программасы буенча автомобиль юллары урамындагы КФЙ янындагы 6 территория ремонтланган, 7 төзүче, 18, 20, 22, 24, 26, республика акчасына васенькин, Мичурин, Комсомольская, Песчанка, Зәй, Герцен, Яр буе урамнарына вак таш түшәлде, үзара салым акчалары Совет урамындагы 69 метр озынлыктагы юл өслеген ныклап төзекләндерергә, вак таш сатып алырга һәм Акташ станциясенә вак таш салырга, суүткәргеч, профнастил өчен материаллар сатып алырга мөмкинлек бирде. Иганәче ярдәме белән авыл зиратындагы часовняны тулысынча реконструкцияләү, шулай ук агачлар утыртылган янәшә территорияне төзекләндерү эшләре башкарылды. Часовняга кирәкле кирәк-яраклар сатып алынды, ике инвалид бала төшү уңайлы булсын өчен өйалды баскычы һәм пандус төзелде, «Татнефть» компаниясенең Гранд компаниясенә чапкыч һәм трактор өчен отвал сатып алынды.

Авыл җирлегенең алдагы планнарында-авыл җирлеген төзекләндерүне дәвам итү, яшәү өчен уңайлы шартлар тудыру. Аларның төп өлеше - урамнарга асфальт салу, эчә торган су өчен скважиналар бораулау, ишегалды территорияләрен һәм юлларны ремонтлауны дәвам итү.

Җыелышта ведомстволар эшчәнлеге турында хисап белән полиция башлыгы урынбасары Ленар Рәхмәтуллин, Әлмәт дәүләт ветеринария берләшмәсе башлыгы урынбасары Муса Нәбиев, Әлмәт муниципаль районы буенча надзор эшчәнлек һәм профилактик эш бүлеге башлыгы майор Равил Хөсәенов, «Әлмәт урманчылыгы» ДКУ җитәкчесе Рөстәм Гатин, «Үсеш департаменты» МАУ директоры Алексей Лазарев чыгыш ясадылар.

Йомгаклау сүзе белән район башлыгы Тимур Нагуманов чыгыш ясады.

- 2022 елда без районның, гомумән республиканың икътисади тотрыклылыгын саклап кала алдык. Ләкин социаль, психологик яктан бик авыр иде. Махсус хәрби операция барышында егетләрне ашыгыч хезмәткә озаттылар. Без аларга һәрьяклап ярдәм итәргә тырышабыз, барлык кирәкле нәрсәләрне дә тәэмин иттек, гаиләләре белән даими элемтәдә торабыз. Кызганычка каршы, кайгылы хәбәрләр дә килә. Рус Акташыннан сроклы хезмәткә 24 егет чакырылган. Аларның якыннарына һәм туганнарына җиңү белән кайтуларын телибез, - диде район башлыгы.

Тимур Нагуманов үзара салым җыю буенча авыл халкының активлыгын ассызыклады, яхшы эшләре өчен рәхмәт белдерде һәм халыкны үз торак пункты тормышында активрак катнашырга чакырды.

Җыелыш ахырында Рус Акташы халкы үзләрен кызыксындырган сорауларны бирделәр һәм проблемаларны әйттеләр, төп мәсьәләләр арасында чүп – чарны вакытында чыгару. Гражданнарның мөрәҗәгатьләре беркетелде һәм контрольгә алынды.

Очрашу авыл җирлегенең актив кешеләрен бүләкләү белән тәмамланды.