Психологик белем - педагогик эшчәнлекнең мөһим шарты

2022 елның 30 ноябре, чәршәмбе

Бүгенге җәмгыятьтә зур үзгәрешләр бара, ориентирлар үзгәрә, акцентлар үзгәрә. Бу үзгәрешләр мәктәпкәчә белем бирү системасына да кагылды.

Тәрбиячеләргә карата таләпләр дә арта. «Заманча балага - заманча тәрбияче!» бүгенге көннең лозунгын шулай билгеләргә була. Тәрбияче - һөнәр генә түгел, ул барлык кешегә бирелми торган сәләт. Бу сәләткә үзеңнең хезмәтең, талантың, гел үзгәреп тору, камилләшү теләгең ярдәмендә генә лаеклы булырга мөмкин.

Әлмәт муниципаль районының мәктәпкәчә белем бирү системасында 1270-дән артык педагог эшли. Идарә итүнең бурычларының берсе - аларга педагогика һәм психология белемнәрен хәзерге җәмгыятьтә кулланырга, сабырлык һәм акыл сыгылмалыгын үстерергә ярдәм итү.

28 ноябрьдә Мәгариф идарәсе һәм Хатын-кызлар берлегенең Әлмәт бүлекчәсе белән берлектә мәктәпкәчә белем бирү учреждениеләренең өлкән тәрбиячеләре, педагог-психологлары белән чираттагы очрашу оештырылды. Анда Әлмәт районы Хатын-кызлар берлеге рәисе, Совет Аппараты җитәкчесе Роза Әфләтунова, Мәгариф идарәсе башлыгы Ирина Павловская, Бөтендөнья татар конгрессының Әлмәт бүлекчәсе җитәкчесе Ландыш Зарипова, мәгариф идарәсенең методисты-психологы Татьяна Хаҗиева, Мәгариф идарәсенең баш белгече Роза Мәүлетбаева катнашты.

Очрашуның төп темасы - тәрбиячеләргә үз эшчәнлекләрен нәтиҗәлерәк, дөрес оештырырга, балалар һәм ата-аналар белән аралашуда заманча психологик алымнарны кулланырга, шул ук вакытта эшчәнлеген һәм сәламәтлеген сакларга ярдәм итүче кайбер мәсьәләләр һәм бурычлар турында фикер алышу булды.

Татьяна Хаҗиева гамәли формада мәктәпкәчә белем бирү учреждениеләре һәм гаилә арасында педагогик хезмәттәшлек процессында еш очрый торган конфликтлы ситуацияләрне ачыклады, гаилә белән эшләүдә конфликтлы ситуацияләрдән чыгу юлларын күрсәтте.

Роза Әфләтунова да психологик өлкәдәге белемнәре белән уртаклашты: «Без, өлкәннәр, белергә тиеш: әгәр балага нәрсәдер бирмәсәк - ул эзсез үтми. Ул алфавитны үзләштерә алмыйчы гына калмый, гел нәрсәдер югалта, бәрелә, тынгысыз яки артык тыныч була. Теләсә нинди психологик ситуация-сөйләм, хәтер, күрү, эмоцияләр туа, үсә һәм безнең белән картая. Өстәвенә, кайбер функцияләр 1 яшькә өлгереп җитә, кайберләре 3-4 яшькә, ә кешенең мие 21 яшькә җиткәч кенә өлгереп җитә! Бу шартларны аңлау баланың психологик үсешен анализлау өчен бик мөһим. Вакытында күрү, ярдәм итү, кирәк булганда коррекция өчен белгечләргә җибәрергә кирәк, вакыт узганчы».

«Һәр төркемдә ким дигәндә 27 бала бар. Эшчәнлек өлкәсендә сез һәр балага, аның сәләтләрен һәм кызыксынуларын исәпкә алып, бер үк вакытта игътибар бирергә тиеш. Әлбәттә, бу сездән сабырлык һәм көч таләп итә торган бик зур хезмәт. Шуңа күрә психологик аспектларга игътибар итү, эшне дөрес оештыру бик мөһим. Сез үз мөмкинлекләрегезне тигез бүлешә белергә, соңрак бөтенләй хәлсез калмас өчен эмоциональ йөктән ничек итеп котылырга икәнен белергә тиеш", - дип ассызыклады Роза Әфләтунова, чакырылганнар алдында чыгыш ясап.

Очрашу вакытында белгечләр роль уйнаттылар, күргәннәре һәм ишеткәннәре турында сөйләштеләр.

Соңыннан Роза Әфләтунова чарада катнашучыларга көндәлек хезмәтләре өчен рәхмәт белдерде, тәрбияче эшендә психологик белемнәрнең мөһимлеген тагын бер кат билгеләп үтте.