Эшлекле дүшәмбе

2022 елның 28 ноябре, дүшәмбе

Бүген шәһәр хакимиятендә район башкарма комитеты җитәкчесе Айдар Каюмов район активы белән гомумшәһәр планеркасы үткәрде.

Чара шатлыклы вакыйгалардан башланды. Башкарма комитет җитәкчесе Кичүчат авыл җирлеге башлыгы Рамил Шәйхетдиновны туган көне белән котлады.

Узган атнада 23 ноябрьдә Кукмарада муниципаль хезмәткәрләр арасында Спартакиада кысаларында өстәл теннисы буенча ярышлар төгәлләнде. Әлмәт районы командасы киеренке көрәштә 3 нче урынны алды.

25-27 ноябрьдә Әлмәт «Татарча диктант» Бөтендөнья акциясендә катнашты. 25 ноябрьдә ӘМР Советы һәм башкарма комитетының муниципаль хезмәткәрләре, иҗтимагый совет, «Ак калфак» җирле бүлекчәсе вәкилләре, «ТНВ» - «ТЯГ» активистлары, югары уку йортлары, урта махсус уку йортлары студентлары һәм барлык теләүчеләр язучы Зөлфәт Хәкимнең «Бер сәгатьтә ничә мизгел бар» әсәреннән өзек яздылар. Аны Россия театр һәм кино актрисасы, җырчы, ТРның атказанган артисты Зөлфия Вәлиева укыды. Һәр катнашучыга истәлекле бүләкләр тапшырылды һәм туган телне саклауда кызыксынулары өчен рәхмәт белдерделәр.

Планерка барышында баш мөхәррир - филиал җитәкчесе Людмила Воронина «Татмедиа» АҖ филиалының «Знамя труда» газетасы редакциясе эшчәнлеге турында доклад белән чыгыш ясады. Филиал структурасына 7 массакүләм мәгълүмат чарасы керә. Бу - «ЮВТ-24» телеканалы (кабельле тапшырулар), «Әлмәт ТВ» телеканалы (эфирлы тапшырулар), «Знамя труда» һәм «Элмэт таннары» газеталары һәм аларның шул ук исемдәге сайтлары. Шулай ук «Милиция дулкыны» радиосын кабатлау бара. Коллективның саны 31 кеше тәшкил итә.

Аннары Людмила Воронина «Знамя труда» газетасы турында сөйләде, ул 1954 елдан бастырыла башлый. Газетаның күләме 20 бит һәм 12 полосадан торган «Атна вакыйгалары» өстәмә битен тәшкил итә. 2022 елның икенче яртыеллыгында 2017 данә тираж тәшкил итә. Газета шәһәрдә һәм районда барган төп вакыйгаларны, шулай ук актуаль темаларга басмаларны тәкъдим итә.

«Әлмәт таңнары» газетасы 1990 елның гыйнварыннан бастырыла башлый. Милли газета татар телен һәм гореф-гадәтләрен саклауга һәм үстерүгә үз өлешен кертеп, актуальлеген югалтмый. Күләме - 12 полоса һәм 12 биттәге республика тормышын чагылдырган өстәмә бит. Икенче яртыеллыкка 1226 данә тираж. Битләрдә авыл һәм сәнгать чаралары һәм башкалар чагылыш таба.

Шул ук исемдәге ике газета сайтында да эш алып барыла. Социаль челтәрләрдә гомуми аудитория 119 мең ияртүче тәшкил итә. Шулай ук Людмила Воронина хәзерге вакытта 2023 елның беренче яртыеллыгына язылу кампаниясе баруын билгеләп үтте.

Планерка ахырында киләсе атнага чаралар әйтелде.