Датчаннар Әлмәтне Россиянең велодуслык шәһәре дип атады

2016 елның 24 октябре, дүшәмбе

Күренекле блогер һәм журналист  Анастасия Ромашкевич әлеге мәкаләне рус теленә тәрҗемә итте.

Микаэл әфәнде проектның башлангыч этапларын искә ала.  2015 елның октябрендә  Copenhagenize Design Company Әлмәт белән хезмәттәшлек җепләрен ныгыта. Район башлыгы Айрат Хәйруллин белән очрашу вакытында  200 км озынлыктагы велоинфраструктура булдыру турында карар кабул ителә.

Copenhagenize Design Company һәм Монреаль, Брюссель – барысы да әлеге проектка җәлеп ителә.  «Проектны финанслау – дәүләт һәм бизнесның  уникаль хезмәттәшлек очрагы. «Татнефть» проектның уңышлы булуында аеруча мөһим роль уйный, - дип саный  Микаэл Колвилл-Андерсен.

Район башлыгының Копенгагенга барып кайтуы да нәтиҗәле булган.

- Россиядә беренчеләрдән булып велоинфраструктура үсешен тормышка ашырган Әлмәт күпләрнең игътибарын җәлеп итте һәм велодуслык стандартларына нигез салды, - дип яза үзенең блогында  Микаэл Колвилл-Андерсен.