Әлмәттә юл хәрәкәте иминлеге буенча район комиссиясе утырышы узды

2024 елның 20 сентябре, җомга

Киңәшмәдә Әлмәт районы юлларында аварияләргә анализ ясалды һәм аварияләрне киметү һәм юл хәрәкәте иминлеге шартларын булдыру чаралары турында фикер алыштылар.

Татарстан Республикасында юл хәрәкәте иминлеген тәэмин итү эшчәнлеге нәтиҗәләре һәм Әлмәт районында аварияләр торышы турындагы нотык белән Татарстан Республикасы буенча ЭЭМ Дәүләт автоинспекциясе идарәсенең ИАЗ бүлеге башлыгы Андрей Куртмин чыгыш ясады. Андрей Владимирович үзенең докладында районда Куркынычсыз юл хәрәкәте оештырудагы агымдагы җитешсезлекләрне күрсәтте һәм барлык катнашучыларны әлеге мәсьәләләрне хәл итүдә ярдәм күрсәтүләрен сорады. «Проблеманы оператив рәвештә хәл итәргә кирәк», - диде Андрей Куртмин.

Әлмәт муниципаль районында аварияләрнең торышы һәм күрелә торган чаралар турында Россия Эчке эшләр министрлыгының Әлмәт районы буенча ЮХИДИ бүлеге җитәкчесе Валерий Гыйздәтуллин сөйләде. 2024 елның соңгы 8 аенда Әлмәт районы территориясендә җайга салынган эш нәтиҗәсендә аварияләрнең төп күрсәткечләрен киметүгә ирешелде. «Бары тик уртак тырышлык белән генә без аварияләрне киметүгә һәм «Имин сыйфатлы юллар» милли проектының куелган максатларын үтәүгә ирешә алачакбыз», - дип мөрәҗәгать итте комиссиядә катнашучыларга Валерий Мизхатович.

2024-2025 елларның кышкы чорында федераль, төбәк һәм җирле әһәмияттәге автомобиль юлларын карап тоту һәм ремонтлау, Әлмәт муниципаль районы автомобиль юлларын карап тотуга әзерлек буенча үткәрелгән чаралар турында «ГУАД» МУП директоры Рәфис Сафиуллин һәм «Татнефтедор» ҖЧҖ АУАД башлыгы фидаль Хәернасов хисап тотты.

Киңәшмә барышында Башкарма комитет җитәкчесе Айдар Каюмов Юл билгеләре проблемасын җиткерде, аларны мәктәпләр белән янәшә һәм алар булмаган урыннарда актуальләштерергә кирәклегенә басым ясады һәм тиешле күрсәтмәләр бирде. Моннан тыш, Айдар Маратович ЮХИДИ хезмәткәрләренең игътибарын намуссыз гражданнарның инвалидлар өчен билгеләнгән парковка урыннарын биләүләренә юнәлтте. Ул билгеләп үткәнчә, мондый практика мөмкинлекләре чикләнгән кешеләр өчен җитди уңайсызлыклар тудыра, алар бу урыннарга җәмәгать объектларына һәм транспорт чараларына уңайлы керү өчен мохтаҗ.

Айдар Марат улы шулай ук район башлыгы Тимур Нагуманов карары буенча быел шәһәр һәм төп магистральләр буенча кайнар пластик белән юл билгеләре ясау өчен 20 миллион сум акча бүлеп бирелүен дә искәртте.

Киңәшмә азагында Айдар Каюмов юл хәрәкәте иминлеген тәэмин итү эшендә барлык кызыксынган якларның үзара хезмәттәшлегенең нәтиҗәлелеген арттыру, катнашучыларның юл хәрәкәте үтәлешен профилактикалау һәм башка бик күп мөһим пунктларны үз эченә алган бурычларны билгеләде.