Тимур Нагуманов: «Безнең театр-шәһәрнең горурлыгы»

2024 елның 20 сентябре, җомга

Кичә, 19 сентябрьдә, Әлмәт татар дәүләт драма театрында 80 нче, юбилей сезоны ачылды.

Яңа сезонның беренче спектакле Пермь режиссеры Дмитрий Огородниковның «Нечкәбил» комедиясе премьерасы булды. Спектакль кешеләр мәхәббәт хакына китергән мәхәббәт һәм «корбаннар» турында сөйли.

Район башлыгы Тимур Нагуманов спектакльдә булды, актерлар белән аралашты һәм театр труппасын истәлекле вакыйга белән котлады.

80 нче сезон – юбилейлы, һәм, гадәттәгечә, без дулкынланып аның башлануын көтәбез. Безнең театр – шәһәр горурлыгы, безнең Сезнең белән күптән инде бердәм бербөтен булуыбыз символы, анда бөтен илебез икътисады гына түгел, ә мәдәниятебез, сәнгатебез һәм, иң мөһиме, безне киләчәккә кора торган традицияләр дә туа. Бу сәнгатьнең үзенчәлекле төре, кешенең матурлыкка чын-чынлап кагылуы, иҗат атмосферасына чумуы һәм сәхнәдә гаҗәеп хәлләр кичерүе мөмкин, - дип ассызыклады Тимур Нагуманов үз чыгышында.

«Театр коллективы-чын профессионаллар командасы, иң югары мактауга лаек. Марканы тотуыгыз, даими камилләшүегез һәм киләчәккә планнар коруыгыз өчен сезгә зур рәхмәт», - дип билгеләп үтте район башлыгы, театр коллективына мөрәҗәгать итеп.

«Татнефть» компаниясенә, Мәдәният министрлыгына һәм хөкүмәткә нефть төбәген генә түгел, бөтен Татарстанны үстерүгә һәрьяклап ярдәм иткәннәре һәм өлеш керткәннәре өчен зур рәхмәт белдерде.

Аннары бүләкләү тантанасы булды. Узган сезон нәтиҗәләре буенча театр сәнгатен үстерүгә керткән өлешләре, иҗади активлыгы һәм профессиональлеге өчен театрның сәнгать советы карары белән Әлмәт драма театры актерлары Раушан Мөхәммәтҗанов һәм Фаил Сафиуллин иң яхшылар дип танылды. Аларга Әлмәт муниципаль районы башлыгының еллык «Ел актеры» премиясе тапшырылды.

Әлмәт театры директоры Фәридә Исмәгыйлева үз чыгышында тамашачыларны узган сезон эшчәнлеге нәтиҗәләре белән таныштырды, яулаган бүләкләренең шатлыгы, киләчәккә планнары белән уртаклашты һәм 80 еллык иҗат елын театр онытылмаслык итеп үткәрер дип ышаныч белдерде. Быел юбилей елында З. Туишева исемендәге театр премиясе Татарстанның халык артисты Рәфыйк Таһировка типшырылды. Артистка Зөлфия Газизова һәм артист Рифат Әхмәдиев Дамира Кузаева премиясенә лаек булдылар.

Ачылу тантанасында шулай ук Әлмәт татар драма театрының яңа баш режиссерын тәкъдим иттеләр. Ул Казанда туган, әмма алты яшеннән Венгриядә яши торган Сәрдар Таһировскийга әйләнә. Ул Шекспир исемендәге театр сәнгате Академиясендә актерлык осталыгына өйрәнгән, Будапештта һәм Римда Станиславский-Страсберг методын өйрәнгән, Будапешт курчак театры студиясендә эшләгән, маросвархель сәнгать университетын театр режиссеры Ласло Бочарди классында тәмамлаган.

Аның беренче спектакле театр бинасы тарихы турында иммерсив спектакль булачак. Чөнки биредә театр тиз генә барлыкка килмәгән-башта нефтьчеләр техникасы йорты һәм төзүчеләр техникасы йорты булган. Кешеләр монда буш вакытларын үткәрергә киләләр, ниндидер кызыклы әйбер уйлап табалар, балалар өчен төрле түгәрәкләр була. Спектакльгә сценарийны Равил Сабыр яза.

Яңа сезонда тамашачыларны бик кызыклы һәм яңа проектлар көтә. Безнең Әлмәт драма театрына рәхим итегез!