Озак гомерле, сугыш ветераны Людмила Березова Әлмәттәге өендә тавыш бирде

2024 елның 8 сентябре, якшәмбе

Әлмәттә VII чакырылыш республика Дәүләт Советына сайлауларда Бөек Ватан сугышы ветераны березова Людмила Даниловна тавыш бирде.

Әлмәтнең 792нче сайлау комиссиясе әгъзалары аның өенә күчерелмә тартма һәм бюллетень тотып, тавыш бирә алсын өчен килгәннәр. Актив тормыш позициясе өчен рәхмәт йөзеннән аңа чәчәк бәйләме һәм күчтәнәчләр бүләк иттеләр.

2024 елның 7 мартында Людмила Даниловнага 103 яшь тулды! Олы яшьтә булуына карамастан, ул сайлауларда катнашуны үзенең бурычы дип саный –бу безнең республика өчен мөһим көн. Озын гомерле хатын тавышын калдырып, бюллетеньне урнага салды.

Өйдә тавыш бирү - нигезле сәбәпләр аркасында сайлау участогына килә алмаучылар өчен сайлауларда катнашуның яхшы ысулы. Мондый мөмкинлектән төрле сәбәпләр аркасында сайлауларга килә алмаган һәркем файдалана алган. Әлмәт сайлау комиссиясе әгъзалары 14.00 сәгатькә кадәр өйдә тавыш бирү өчен гаризалар кабул итә.

Людмила Березова тумышы белән Себердән, Чита өлкәсенең Балей шәһәрчегеннән. Күп балалы гаиләдә үскән, ун баланың тугызынчысы булган. Урта мәктәпне тәмамладым, медицина институтына керергә теләдем, Язмыш түгел. Шәһәрнең Комсомол активы, 30 кеше, алар арасында, әлбәттә, җитез, инициативалы Людмила да булган, сугышның беренче көнендә үк горком партиясенә җыйганнар.

Комсомолецларны Читага, өйрәнү хәрби частена җибәрделәр. Бу Себер кызларының беренче чакырылышы иде. Шулай итеп аның хәрби хезмәте 1941 елның 22 августында башлана, ул 4 ел 2 ай 17 көнгә сузыла.

Аэродромга хезмәт күрсәтү батальонында радистлар хезмәте радиостанцияләрдә озак һәм ялыктыргыч кизү торудан гыйбарәт иде. Радистлар самолетларны маршрутлар буенча алып баралар, радиофонны күзәтәләр. Бу участокта сугыш хәрәкәтләре алып барылмаса да, японнар еш кына һөҗүмнәр һәм провокацияләр оештырган. Бервакыт Людмила безнең территориядә Япон радиостанциясе эшен теркәгән, моның өчен аңа строй алдында рәхмәт белдергәннәр.

Германия капитуляциясеннән соң Ерак Көнчыгышта сугыш хәрәкәтләре башланды, шуңа күрә аэродромны фронтка якынрак, Маньчжуриягә күчерделәр. Истребительләр, штурмовиклар, бомбардировщиклар сугышчан заданиеләргә җибәрелә, радистлар очышларга хезмәт күрсәтә. Барысы да кайтмады…

Демобилизациядән соң Людмила бомбардировщик штурманы, лейтенант Василий Березовка кияүгә чыга, алар аның белән бер частьта хезмәт итәләр.

Ирле-хатынлы 1962 елда, ирләре демобилизацияләнгәннән соң, балалары белән Әлмәткә күчеп килә. Василий Гавриловичны кунакханә директоры итеп билгеләделәр. Людмила Даниловнаны «Елховнефть»кә җитәкче сәркатибе, аннары идарә завархивы итеп эшкә алалар. 15 ел НГДУда эшләгәннән соң, березова лаеклы ялга чыга. Озак һәм авыр гомер кичердем. Бүләкләре һәм медальләре бар. Бүген аның ике баласы, өч оныгы, дүрт оныкчыгы һәм бер оныкчыгы бар.