Тимур Нагуманов: «Татарстан нефте ярдәмендә Әлмәт яшәү һәм киләчәк өчен иң яхшы нокталарның берсе булып тора»

2024 елның 2 сентябре, дүшәмбе

Әлмәттә Нефть һәм газ сәнәгате хезмәткәрләре көне үзенең масштабы, тамашасы һәм эчтәлеге белән сокландырган кичке тамаша белән тәмамланды. Театральләштерелгән парад үзенең иҗади хезмәте һәм энергиясе белән компаниянең, республикабызның һәм илебезнең чәчәк атуына өлеш кертүче нефтьчеләргә багышланган иде.

Кара алтын табучыларның хезмәтен Татарстан Республикасы Рәисе Рөстәм Миңнеханов югары бәяләде. Ул ассызыклаганча, нефть һәм газ сәнәгате хезмәткәрләре көне күп һөнәрләрне колачлый. Алар арасында үз тормышларын нефть-газ сәнәгате белән бәйләгән геологлар, геофизиклар, бораулаучылар, шахта казучылар, инженерлар, техниклар, галимнәр һәм башка бик күп белгечләр бар.

"Хаклы рәвештә бу үз эшенә чын күңелдән бирелгән, максатчан һәм югары казанышларга сәләтле көчле һәм батыр кешеләр бәйрәме. Нәкъ менә алар дистә еллар дәвамында илебезнең энергетика иминлеген кордылар, нефть-газ сәнәгатен алга таба үстерү өчен куәтле нигез булдырдылар", - диде ТР Рәисе.

Бүген нефть-газ комплексы илебез икътисадының төп тармагы, төбәкләрнең социаль-икътисадый үсешен этәрүче көч булып тора. Нәкъ менә аның хисабына федераль бюджет керемнәренең өчтән бере формалаша. Узган ел нәтиҗәләре буенча гына да республиканың нефть-газ-химия комплексы куәтләрен төзүгә һәм модернизацияләүгә инвестицияләр 283 млрд. сум тәшкил итте.

«Татнефть» ГАҖ генераль директоры Наил Маганов үз чыгышында билгеләп үткәнчә, «Татнефть» бүген зур компания генә түгел, ә 100 меңгә якын хезмәткәрне һәм аларның гаилә әгъзаларын берләштергән гаять зур, тату гаилә дә.

"Без бергәләп уртак максатларга ирешү өчен эшлибез, йортларда ут янсын, производство үссен, илебез алдында торган бурычларны уңышлы хәл итсен өчен икътисадый тотрыклылыкны тәэмин итәбез", - дип ассызыклады генераль директор.

Әлмәт районы башлыгы Тимур Нагуманов, нефть тармагы вәкилләрен котлап, 71 ел элек барлыкка килгән Әлмәтнең Татарстан нефте ярдәмендә Татарстанда гына түгел, Россиядә дә яшәү һәм киләчәк өчен иң яхшы нокталарның берсе булуын билгеләп үтте. Ул безнең горурлыгыбыз булган барлык яхшылыкларны тудырган нефтьчеләргә, барлык ветераннарга, бүлендек компанияләр вәкилләренә зур рәхмәт белдерде.

Һөнәри бәйрәмдә Татарстан рәисе һәм «Татнефть» компаниясе генераль директоры кулыннан федераль, республика һәм корпоратив бүләкләрне җитештерүнең иң яхшы хезмәткәрләре һәм алдынгылары алды.

Тантаналы чара кысаларында нефтьчеләрнең хезмәт коллективлары, шулай ук нефть чыгару һәм разведкалау өчен кулланыла торган махсус техника парады узды. Оештыручылар чараның хронологик логикасын һәм «Татнефть» компаниясе гамәлгә ашыра торган меңләгән проектларны торгыздылар, тамашачыларга тамашалы яктылык тамашасы күрсәттеләр.