Аерым характердагы отряд: Әлмәттә 70 ел иминлек сагында

2024 елның 23 августы, җомга

Быел Федераль янгын сүндерү хезмәтенең Әлмәт отряды истәлекле юбилеен — 70 еллыгын билгеләп үтә. Җиде дистә ел эчендә бу хезмәт ут стихиясе белән көрәштә чакырулар, батырлык һәм әһәмиятле казанышлар белән тулы озын юл үтте.

Әлмәт-нефть белән туган шәһәр һәм аның янгын сүндерү отрядының тарихы районда нефть чыгару сәнәгате үсеше белән тыгыз бәйләнгән.

Әлмәт янгын сүндерү отрядының 70 еллыгына багышланган тантаналы чара «Нефтьче» мәдәният йортында узды. Мөхтәрәм кунаклар булып Әлмәт муниципаль районы башлыгы Тимур Нагуманов, Татарстан Республикасы буенча шартнамә бүлекчәләре Идарәсе начальнигы, Россия Федерациясенең атказанган янгын күзәтчелеге хезмәткәре, эчке хезмәт полковнигы Рафаил Мотыйгуллин, «Татнефть» ГАҖ генераль директорының сәнәгать куркынычсызлыгы, хезмәтне саклау һәм экология буенча урынбасары Азат Хәбибрахманов, «Татнефть-Прикамье» АҖ директоры урынбасары Азат Гәрәев, Татарстан Республикасы буенча шартнамә бүлекчәләре идарәсе башлыгы урынбасары Фәрит Хөсәенов, «Бөтенроссия ирекле янгын сүндерү җәмгыяте» Бөтенроссия иҗтимагый оешмасының Татарстан Республика бүлеге советы рәисе Радик Камалетдинов.

Тантананы ачып, Тимур Нагуманов янгын сүндерү хезмәтенең шәһәр һәм бөтен көньяк-көнчыгыш тормышында аерым ролен ассызыклады: "70 ел — ул гаять зур тарих, бу кеше тормышы, бу хезмәткә, кагыйдә буларак, үз тормышларын ихлас күңелдән, кешеләргә карата зур мәхәббәт, корбаннарга әзерлек белән бәйләү өчен, мәңгегә килүче берничә буын кешеләре. Әмма иң мөһиме-үзең белән ябарга, үзеңнең профессионализмың, талантың һәм осталыгың белән биредә яшәүчеләрнең барыбызны да тыныч вакытта озата барырга мөмкин булган иң куркыныч фаҗигадән якларга. Бу, әлбәттә, янгыннар".

Татарстан Республикасы буенча килешү бүлекчәләре Идарәсе башлыгы, РФнең Атказанган янгын сүндерү хезмәткәре Рафаил Мотыйгуллин ТР Рәисе ярдәмчесе, ТРның атказанган коткаручысы Рафис Хәбибуллинның котлау сүзләрен укыды: «Иң зур казаныш — сез, фикердәшләр коллективы, мондый фаҗигале куркыныч булганда да беркайчан да чигенмәячәк җаваплы һәм максатчан кешеләр».

70 ел эчендә Әлмәт янгын сүндерү отряды шәһәр тормышының аерылгысыз өлешенә, Татарстанның нефть башкаласын ут стихиясеннән саклаучы ышанычлы калканга әверелде. Аның тарихы-республиканың бөтен нефть районының янгынга каршы хезмәтен торгызу һәм үстерү тарихы. Әлмәттә һәм аның тирәсендә урнашкан нефть предприятиеләре аеруча куркыныч объектлар рәтенә керә, шуңа күрә янгын сүндерүчеләр монда махсус әзерлеккә һәм күнекмәләргә ия булырга тиеш.

«Татнефть» ГАҖ җитәкчелеге һәм шәхсән генераль директоры Наил Маганов ярдәме белән Әлмәт янгын сүндерү отряды бүлекчәләре заманча техника һәм җиһазлар белән җиһазландырылган. Бу аларга теләсә нинди гадәттән тыш хәлләрне нәтиҗәле хәл итәргә һәм шәһәр халкының иминлеген тәэмин итәргә мөмкинлек бирә.

«Татнефть» ГАҖ генераль директорының сәнәгать куркынычсызлыгы, хезмәтне саклау һәм экология буенча урынбасары Азат Хәбибрахманов үз чыгышында компаниянең бу юнәлешне тулысынча хуплавын һәм һәр киңәшмәнең куркынычсызлык: янгын куркынычсызлыгы һәм экологик куркынычсызлык сүзләреннән башлануын билгеләп үтте. «Мин чын күңелдән» Татнефть» ГАҖ генераль директоры исеменнән котлаулар һәм Сезнең коллективка хәрби хезмәтегез, даими сугышчан әзерлегегез һәм кыюлыгыгыз өчен рәхмәт сүзләрен җиткерәм", — диде Азат Хәбибрахманов.

Шулай ук юбилей уңаеннан «Нефть краеның янгыннан саклау тарихы» күргәзмәсе ачылды, ул безнең героик янгын сүндерүчеләребезнең эшләре һәм казанышлары турында истәлекне сакларга мөмкинлек бирәчәк. Күргәзмә 15 нче янгын часте бинасында урнашкан.

Тантаналы чара районның артистлары һәм иҗат коллективлары чыгышы белән дәвам итте. 70 еллыгын билгеләп үткән Әлмәт янгын сүндерү отряды үзенең данлы тарихын дәвам итә, шәһәрне һәм районны ут куркынычыннан ышанычлы саклаучы булып кала.