Район башлыгы Тимур Нагуманов җылыту сезонына әзерләнүне йөкләде

2024 елның 19 августы, дүшәмбе

Бүген, 19 августта, гомумшәһәр планеркасы туган көн бәйрәмен котлаудан башланды. 18 августта Апак авыл җирлеге башлыгы Валентина Горбунова һәм Әлмәт муниципаль районының Мәдәният идарәсе җитәкчесе Лола Салихова туган көнен билгеләп үттеләр.

Киңәшмәне ачып, Әлмәт муниципаль районы башлыгы Тимур Нагуманов узган атнага йомгак ясады. Алар арасында «Лига форум» студентлар мәгариф форумы кысаларында студентлар белән очрашу, «Татнефть Тур де Татарстан. Әлмәт-2024», ишегалды бәйрәмнәре.

Район башлыгы шулай ук гражданнарга үзара салым салу темасына да кагылды. Тимур Нагуманов билгеләп үткәнчә, әлегә бу максатларга бүлеп бирелгән лимитларны үзләштерү буенча сораулар бар әле. Контрактлар сумманың якынча өчтән бер өлешенә төзелгән, һәм быел төзүчеләр өчен катлаулы шартларны исәпкә алып, барлык кирәкле сезонлы эшләрне башкарып чыгарга өлгерергә кирәк.

Моннан тыш, Тимур Нагуманов җылыту сезонына әзерлек мәсьәләсен дә күтәрде. Ул ассызыклаганча, быел август салкын булды, җылыту чорының иртәрәк башлануы да ихтимал, шуңа күрә сентябрьгә максималь әзерлекне тәэмин итәргә кирәк.

«Җылыту системасын киләсе җылыту сезонына әзерләү эшләре хәзер үк барырга тиеш. Без никадәр сыйфатлырак әзерләнсәк, елның салкын вакыты шулкадәр куркынычсызрак һәм тынычрак узачак», - диде Тимур Нагуманов.

Планеркада төп докладны «Әлмәт-Водоканал» АҖ генераль директоры Алексей Семенихин тәкъдим итте. Ул предприятиенең 2023 елдагы һәм 2024 елның беренче яртыеллыгындагы эшчәнлеге турында сөйләде.

1969 елның 1 июленнән Әлмәттә һәм 2005 елдан бирле эшли торган акционерлык җәмгыяте 2013 елның 11 декабреннән салкын су бирү һәм агынты суларны кабул итү буенча шәһәрдә бердәнбер гарантияләүче оешма булып тора. Хезмәт күрсәтүдә 321 км суүткәргеч һәм 250 км канализация челтәре, 75 мең м3/көнлек су әзерләү участогы, 23 канализация-насос станциясе һәм 40 мең м³/көнлек үткәрү сәләте булган чистарту корылмалары бар.

Биш ел эчендә су бирү 11,2% ка арткан. Су сату 7,8% ка арткан. 2023 елда сынау лабораториясе 5 805 эчәргә яраклы су һәм 341 агынты су пробасы алды.

«Әлмәт-Водоканал» АҖ алдында торган төп бурычлар арасында - җитештерү һәм инвестиция программаларын үтәү, исәпкә алынмаган су чыгымнарын киметү, автопаркны яңарту, энергияне сак тоту технологияләрен кертү, шулай ук канализация чистарту корылмаларының 5 нче этабын реконструкцияләү.

Планерка ахырында Әлмәт муниципаль районы Башкарма комитетының оештыру бүлеге җитәкчесе Светлана Саматова алдагы атнага планлаштырылган чаралар турында мәгълүмат бирде.