ТРЧ сатып алу өчен электрон сертификат турында нәрсә белергә кирәк

2024 елның 10 июле, чәршәмбе

Электрон сертификат-инвалидларга өйләреннән чыкмыйча техник реабилитация чаралары (ТРЧ) алырга мөмкинлек бирүче түләү коралы. Сертификаттан файдаланып, протез, коляска, ишетү аппараты һәм башка ТРЧларны дәүләт хисабына сатып алырга мөмкин.

Бу реестр язмасы, аның турында мәгълүмат Бердәм дәүләт социаль тәэмин итү мәгълүмат системасында, ЕГИССОда теркәлә. Сертификат Россиянең теләсә кайсы банкының «МИР» түләү системасының банк картасына бәйле.

Сертификатның куллану вакыты чикләнгән: ул бер ел, ә көндәлек куллану чаралары өчен (подгузниклар, биләүләр, кало махсус чаралары) 3 ай тәшкил итә.

«Электрон сертификат кертүнең төп идеясе-реабилитация чараларына максатчан акча бирү, аларны сатып алуга аванс бирү. Моңа кадәр инвалидларга РСФның Татарстан бүлекчәсенең чыгымнарны ТСР сатып алганнан соң гына компенсацияләгән. Мондый мөмкинлек гражданнарда сакланып калса да, электрон сертификат моның өчен яңа мөмкинлекләр бирә, мизгелле түләүне гарантияли», - дип билгеләп үтте Татарстан матбугат конференциясендә-кыскача Россия Социаль фондының Татарстан Республикасы буенча бүлеге идарәчесе урынбасары Айсылу Пилина.

Сертификаттан инвалидлар файдалана ала, аларда индивидуаль реабилитация һәм абилитация программасы (ИПРА) яки производствода бәхетсезлек очрагы һәм һөнәри авыру нәтиҗәсендә зыян күргән кешене реабилитацияләү программасы (ПРП) бар. Программа федераль дәүләт медицина-социаль экспертиза учреждениесе (МСЭ) тарафыннан эшләнә.

Сертификат алу өчен дәүләт хезмәтләре порталында яки КФҮ аша гариза бирергә кирәк. Гариза биргәндә шәхесне раслаучы документ күрсәтергә һәм «Мир» картасы бәйләнгән банк счетының реквизитларын күрсәтергә кирәк. ТРЧны инвалидны реабилитацияләү һәм абилитацияләү программасы буенча билгелиләр, аны инвалидлык төркеме медицина-социаль экспертиза нәтиҗәләре буенча бирелгән очракта алалар.

ИПРАда медицина процедуралары, кирәкле техник реабилитация чаралары һәм башка детальләр буенча барлык табиб киңәшләре язылган. ИПРА медицина-социаль экспертиза бюросына бирә.

ЭСны рәсмиләштерү гариза биргәннән соң биш эш көне эчендә бара, аның турында мәгълүмат «Дәүләт хезмәтләре»нең шәхси кабинетында күренә.

«Электрон сертификат граждан теләге буенча рәсмиләштерелә. Аны рәсмиләштергәннән соң РСФның Татарстан бүлекчәсенең сертификат активлашкан көннән башлап ТРЧнан файдалану срогына тәэмин ителгән билге торачагын аңларга кирәк», - дип төгәлләде Татарстан Республикасы буенча Россия Социаль фонды бүлекчәсе идарәчесе урынбасары Айсылу Пилина Татар-информ матбугат конференциясендә.

Электрон сертификатның номиналы ул сатып алу өчен кулланылачак товарның чик бәясе белән билгеләнә. Бу чик кыйммәтне социаль фондның аерым төбәктә шундый ук товарларга башкарылган Соңгы дәүләт контракты нәтиҗәләре буенча бүлеге билгели.

«Гражданин кибеттән товарны сертификат номиналыннан кыйммәтрәк тә сатып ала ала, аңа үз акчасын да өсти ала, әмма сертификат номиналыннан артык сарыф ителгән акчалар компенсацияләнми.

Әйтик, ИПРА программасында таяк каралган. Сертификат хуҗасы аны сату ноктасында тапты, ләкин ул сертификат номиналыннан кыйммәтрәк. Соңгы дәүләт контракты буенча эшләнмәнең бәясе 700 сум, ә сату ноктасында ул 850 сум. Бу очракта граждан 150 сум аерманы үзе түли ала.

Кулланучы өчен сатып алу процессы гадәти, банк картасы белән түләнгән һәм сайланган товарны шунда ук түләргә мөмкинлек бирә. Акчалар сатучыга турыдан-туры банк - эквайер аша килә»,-дип билгеләп үтте Татарстан Республикасы буенча Россия Социаль фонды бүлекчәсе идарәчесе урынбасары Айсылу Пилина Татар-информ матбугат конференциясендә.

Электрон сертификат буенча товарлар исемлеге

Бу таяклар, коляскалар һәм терәкләр; коляска-креслолар; абсорбцияләүче кер һәм подгузниклар; ишетү аппаратлары, ортопедик аяк киеме һәм тагын 190 төрле реабилитация чаралары булырга мөмкин. Исемлек вакыт-вакыт яңартыла һәм яңа позицияләр белән тулылана. Яңа башкарылган дәүләт контрактларын исәпкә алып, әйберләрнең бәясе дә үзгәрә.

Электрон сертификат иясе социаль Фонд тарафыннан формалаштырылган Каталогтан ТРЧын үзе сайлый ала. Каталогта ТРЧ фотолары, җентекле тасвирлама һәм сату нокталары исемлеге бар. Каталог сәүдә нокталары тоташкан саен тулылана. Шул ук каталогта электрон сертификат номиналын да тикшерергә мөмкин. Каталог белән Россия Социаль фондының рәсми сайтында Инвалидларга һәм Техник реабилитация чараларына өстәлмәләрдә танышырга мөмкин, биредә ТРЧ каталогы һәм электрон сертификатлар кабул итүче кибетләр урнаштырылган.

«Татарстанлыларның фондның алдынгы дәүләт электрон хезмәтләрен алулары куанычлы, алар елдан-ел арта бара. Инвалидлар билгеләп үткәнчә, сертификат, техник реабилитация чараларын сатып алу өчен заманча корал буларак, чыннан да уңайлы. Бүгенге көндә электрон сертификаттан якынча 4,5 мең граждан файдаланган»,- дип билгеләп үтте Татарстан Республикасы буенча Россия Социаль фонды бүлекчәсе идарәчесе урынбасары Айсылу Пилина Татар-информ матбугат конференциясендә.

Электрон сертификатның реабилитация чараларын үз – үзеңнән сатып алуга караганда өстенлеге шунда ки, гаризаны өйдән чыкмыйча, дәүләт хезмәтләре Порталы аша бирергә, ә интернет-кибеттән файдаланырга мөмкин.

Моннан тыш, сертификатны рәсмиләштерү турында Карар 5 эш көне эчендә кабул ителә, шуннан соң дөнья картасында акчаларны резервлау өчен берничә көн кирәк булачак.Шулай ук, сертификат ярдәмендә, инвалидлар үзләре ошаган һәм туры килгән реабилитация чарасын сайлый ала (иң мөһиме, ул ИПРА яки ПРП программасы тарафыннан тәкъдим ителсен).

Сораулар барлыкка килсә, һәрвакыт бердәм контакт-үзәк 8-800-1-биш нуль-1 телефоны аша клиент хезмәтләре белгечләренә яки социаль челтәрләрдә (ВК, ОК, ТГ) социаль Фондның рәсми битләренә мөрәҗәгать итәргә мөмкин.

Белешмәләр өчен телефон: 32-18-12, 32-18-15.