2024 ел башыннан РСФ бүлекчәсенең Татарстан буенча контакт–үзәге хезмәткәрләре 600 меңнән артык кешегә консультация бирде

2024 елның 9 июле, сишәмбе

2024 ел башыннан РСФның Татарстан бүлекчәсенең контакт-үзәгенә 637 910 мең мөрәҗәгать килгән.

Төбәк халкының 30,5% шалтыратулары балаларга бердәм пособие түләү, ана капиталыннан түләү һәм ана һәм балалык буенча башка пособиеләр белән бәйле мәсьәләләргә кагылган.

28,3% шалтыратулар пенсия тәэмин итүенә һәм пенсия тупланмаларына кагылган.

Шалтыратучыларның 18,7 проценты социаль иминият, шул исәптән эшкә сәләтсезлек кәгазьләре, техник реабилитация чаралары белән тәэмин итү, шифаханә-курорт дәвалануы буенча шәхси консультацияләр алган.

22,5% РСФ, Россия хезмәте, Хезмәт министрлыгы, МСЭ эшчәнлегенә кагылышлы башка мәсьәләләр.

Көненә бер операторга уртача 200дән артык шалтырату туры килә. Шалтыратуларның максималь саны балалы гаиләләргә пособиеләр түләүнең бердәм көнендә һәр айның 3 көнендә теркәлә. Бу көнне бер хезмәткәргә уртача 250 шалтырату туры килә. Ә беренче яртыеллыкта Бердәм пособие мәсьәләләре буенча ОСФР ЕКЦ операторлары тарафыннан Татарстан буенча 167 335 мөрәҗәгать эшкәртелде.

«Бу гражданнарга социаль өлкә мәсьәләләре буенча консультация бирү өчен эксклюзив сервис. Без эш алгоритмын безнең хезмәт алучыларга уңайлырак булсын өчен уйларга тырыштык. Бердәм контакт үзәге өч дәрәҗәле оештыру структурасына ия. Беренче дәрәҗәдә консультацияне автомат тавыш ярдәмчесе алып бара. Икенче дәрәҗәдә 1 нче линия операторлары гомуми мәсьәләләр буенча экстерриториаль консультацияләр бирәчәк, ягъни шалтыратучының яшәү урынына карамастан. Соңгы дәрәҗәдә 2 линия операторлары мәгълүматны персональ характерда бирә, әмма «код» сүзе булганда», – дип аңлатты Россия Социаль фондының Татарстан Республикасы буенча бүлеге идарәчесе Эдуард Вафин.

Татарстан Республикасы буенча РСФ бүлекчәсенең Бердәм контакт-үзәгенә шалтыратып, социаль һәм пенсия белән тәэмин итү мәсьәләләре буенча консультация алырга мөмкин: 8 800 100 0001 (шалтырату бушлай). Шул ук телефон номеры буенча Татарстан Республикасы буенча РСФның Татарстан бүлекчәсенең барлык клиент хезмәтләренә кабул итүгә язылырга мөмкин.

Белешмәләр өчен телефон: 32-18-12, 32-18-15.