Әлмәттә Иван Купаланың славян бәйрәме билгеләп үтелде

2024 елның 7 июле, якшәмбе

Әлмәттә халык традицияләренә бик сак карыйлар. 6 июльдә Рус Акташы авылының дала Зәй елгасы ярындагы болынлыкта район халкы Иван Купаланың славян бәйрәмен бергәләп билгеләп үттеләр.

Борынгы заманнардан ул кояш, җәй өлгерү һәм яшел урак бәйрәме буларак билгеле. Бәйрәм алдыннан башкарылган купаль йолалары үләннәр һәм чәчәкләр җыю, таҗлар үтү, учак аша сикерү, су сибү һ.б. катлаулы йола комплексын тәшкил итә. легенда буенча, Иван Купала төнендә чәчәк аткан папоротник тапкан кеше хәзинәләр таба, хайваннар һәм кошлар телен аңлый ала.

Бәйрәм паркка керү урынындагы кече сәхнәдә башланды. Рус Акташы авыл җирлеге башлыгы Сергей Белоногов бәйрәм кунакларын сәламләде, Гаилә, мәхәббәт һәм тугрылык көне белән котлады, мондый чараларның якыннары белән вакыт үткәрү өчен яхшы сәбәп булуын билгеләп үтте.

Аннары ул үрнәк гаиләләрне бүләкләү тантанасын үткәрде, алар чын Нык гаилә традицияләрен саклап һәм арттырып, буыннан-буынга зур хөрмәт белән тапшыралар.

- Алар үз үрнәкләре белән балаларда якыннарына карата ярату һәм игелек тәрбиялиләр, уртак хезмәтне, кунакчыллыкны, бер - берсе турында кайгыртуны беләләр, уртак максатлар белән яшиләр, - дип ассызыклады ул Ефремовлар һәм Белоноговлар гаиләләренә Рәхмәт хатлары һәм кыйммәтле бүләкләр тапшырып.

Аннан соң бәйрәм кунаклары өчен район мәдәният йортының вокаль, фольклор ансамбльләре һәм Татарстан Республикасы иҗат коллективлары чыгышлары белән концерт оештырылды.

Чара барышында һәркем төрле интерактивларга: "Молодецкие забавы", этно-спорт, халык уеннары, аттракционнар, батутлар, фото-зоналар һәм мастер-классларга бара алды.

Үз куллары белән традицион йола курчак ясарга, фенечкалар үрергә, үз исемен борынгы славян хәрефләре белән каллиграфик язу белән язарга һәм кыр чәчәкләреннән таҗ үрергә теләүчеләр иң күбе булып чыкты, палатка янында һәрвакыт халык күп булды.

Балалар өчен паркта гадәти булмаган күңел ачулар белән аерым балалар шәһәрчеге ясалган: суалчанның чәчләрен үреп, баканы үбеп, мөгезле коштан атып, очучы еланны җибәреп, Баба Ягадан качарга мөмкин булган. Аниматорларның костюмнары бабайдан алып гади крестьяннарга кадәр төрле персонажларны сурәтләде.

Ә ашау сөючеләр өчен тәмле итеп "Корчма", "Заваркинның кунакларында" һәм "Балтадан ботка", "Шашлык ишегалды" гастрономия мәйданчыклары эшләгән.

Бәйрәм бутафория учагы тирәли хор белән тәмамлана һәм кунаклар үзләре өчен ясаган веноклар төшерелә. Ышанулар буенча, таҗ никадәр ерак китсә, шулкадәр тизрәк теләк үтәләчәк.