Уртак сессиянең көн тәртибендә - шәһәр һәм районның актуаль мәсьәләләре

2024 елның 15 мае, чәршәмбе

14 майда Әлмәттә район Советының чираттагы утыз сигезенче сессиясе һәм шәһәр Советының утыз сигезенче утырышы узды.

Район башлыгы Тимур Нагуманов рәислегендәге сессия эшендә район һәм шәһәр Советы депутатлары, шәһәр прокуроры, Россия Эчке эшләр министрлыгының Әлмәт районы буенча вәкилләре, Контроль-күзәтчелек органнары хезмәткәрләре, Совет һәм Башкарма комитетның җитәкче составы, массакүләм мәгълүмат чаралары катнашты.

Уртак сессиянең көн тәртибенә 15 сорау кертелде. Беренче ике мәсьәлә буенча - 2023 елда район бюджеты һәм шәһәр бюджеты үтәлеше турындагы хисап белән ТР Медицина фәннәре академиясенең финанс-бюджет палатасы рәисе Зөлфия Шәйдуллина чыгыш ясады.

Район бюджетының керем өлешен үтәү 7 млрд. 585 млн. сум тәшкил итте. Керем структурасында үз керемнәре 31%, түләүсез керемнәр 69% тәшкил итә. 2023 елда салым һәм салым булмаган керемнәр буенча планлы билгеләнүләр 101% ка үтәлгән. АМР Финанс-бюджет палатасы Рәисе сүзләренчә, физик затларның керемнәренә салым 1 млрд 782 млн сум тәшкил иткән һәм узган ел белән чагыштырганда 507 млн. сумга арткан. Бу хезмәт өчен түләү фондының, дивидендлар буенча түләүләрнең һәм 2023 елда өстәмә НДФЛ нормативының артуы белән аңлатыла.

Районның консолидацияләнгән бюджетына физик затларның керемнәренә салым керүнең 59% традицион традицион рәвештә «Татнефть» ААҖ, «ТаграС-Холдинг» ҖЧҖ, «Транснефть-Прикамье» АҖ, «РИМЕРА-АЛНАС» ҖЧҖ, «СМП-Нефтегаз» АҖ, кече нефть компанияләре тәэмин итә.

Район бюджетының үз керемнәренең гомуми күләменең 10 процентын кече предприятиеләр эшчәнлеген характерлаучы гомуми керемгә салымнар тәшкил итә, аларның керемнәре 241 млн. сум тәшкил итә.

Район бюджеты чыгымнары буенча касса үтәлеше 7 млрд. 678 млн. сум яки төгәлләнгән еллык план билгеләмәләренә карата 98% тәшкил итә. Район бюджетының социаль өлкә тармакларын финанс белән тәэмин итүгә социаль әһәмиятле чыгымнары ел саен арта. Мәгариф, мәдәният, сәламәтлек саклау, социаль сәясәт, физкультура һәм спорт, массакүләм мәгълүмат чараларына 2023 елда 5 736 млн. сум яки район бюджетының гомуми чыгымнарының 75% сарыф ителгән.

Аннары учреждение рәисе Ильвира Пузырева җир-мөлкәт мөнәсәбәтләре һәм шәһәр төзелеше эшчәнлеге комитеты әзерләгән проектлар белән таныштырды. Аларның төпләре-муниципаль милекне хосусыйлаштыру тәртибе һәм шартлары, муниципаль милекне арендага бирү тәртибен үзгәртү һәм Әлмәт шәһәренең Җирдән файдалану һәм төзелеш кагыйдәләренә үзгәрешләр кертү турында нигезләмәләр.

Үзгәрешләр муниципаль милекне арендалау шартнамәсен төзү хокукына аукцион үткәрү процедурасына, аукцион документларының эчтәлегенә, аукционда катнашуга гаризалар бирү тәртибенә һәм шартларына, катнашуга задат күләменә, аукцион үткәрү тәртибенә һәм йомгак ясау тәртибенә һ. б. кагыла.

ӘМР Советы Аппараты җитәкчесе Роза Афлятунова район һәм шәһәр муниципаль хезмәте турындагы нигезләмәләрне үзгәртү белән бәйле доклад белән чыгыш ясады.

Сессия ахырында бүләкләү тантанасы узды.