Тимур Нагуманов: Әлмәттә быел яхшы уңыш көтелә

2024 елның 30 апреле, сишәмбе

Район башлыгы Тимур Нагуманов язгы кыр эшләренең барышын бәяләде.

Әлмәт районы аграрийлары язгы кыр эшләрен дәвам итәләр. Район башлыгы Тимур Нагуманов районның дүрт хуҗалыгында чәчү кампаниясе барышын тикшерде.

Басуларны әйләнеп чыкканда ул җитәкчеләр, белгечләр һәм механизаторлар белән аралаша, кышлаудан соң үсемлекләрнең үсеш торышын бәяли, язгы кыр эшләрен оештыруны яхшырту буенча тиешле йөкләмәләр бирә.

- Гомумән алганда, район буенча көзге культуралар өчен 14 мең гектардан артык җир бүлеп бирелгән, бу шактый зур мәйданнар. Белгечләр даими мониторинг алып бара, бүгенге көндә уҗымнарның хәле бик яхшы, тукландыру мәйданның 75% тан артыгында башкарылган. Алга таба культураларны эшкәртүнең ничек башкарылуына бәйле, - дип ассызыклады Тимур Нагуманов журналистлар белән әңгәмә вакытында.

Район хуҗалыкларында туфракны һәм парны 21 мең гектар мәйданда, күпьеллык үләннәрне 3 мең гектарда бораулау башкарылган.

«Кичучат» ҖЧҖ - районның алдынгы хуҗалыкларының берсе, язгы кыр эшләренә дә зур җаваплылык белән әзерләнделәр.

- Быел 950 гектарда бодай, солы, арпа, борчак, карабодай һәм күпьеллык үләннәр чәчәчәкбез. Эшне кыска вакыт эчендә тәмамларга уйлыйбыз. Моның өчен бөтен мөмкинлекләр дә бар, - дип рапорт бирде хуҗалык җитәкчесе Җәлил Сафиуллин.

Район башлыгы җитәкчеләре белән берлектә Н.Е. Токарликов исемендәге АҖ кырларын тикшерде. Әлеге хуҗалыкта 360 гектарда культура үстерелә. Арышның сабагы 2530 см җитә, эчке яктан инде башак формалашкан. Көннән-көн алар үсә һәм көч белән тула. Фаразлар буенча, уңыш гектарыннан ким дигәндә 40 центнер булырга тиеш.

Кузайка территориаль комплексы кырларында «Союз-Агро» ҖЧҖ көнбагыш чәчүгә кереште, Ватан сортларына өстенлек бирәләр. Хуҗалык югары сыйфатлы орлык продукциясе алу өчен культураны 2500 гектарга бүлүне планлаштыра. Шулай ук 2500 гектарда горчица чәчелгән, культураның беренче үсентеләре күзне шатландыра.

- Районда язгы культураларга 42 мең гектардан артык җир бүлеп бирелгән. 28 апрельгә якынча 7500 гектар чәчелгән. районыбыз аграрийлары һәр көнне генә түгел, ә һәр сәгать саен планлаштырылган күләмнәрне вакытында чәчү һәм соңыннан яхшы уңыш җыю өчен файдаланырга тырышалар. Безнең бурыч - аларга ярдәм итү һәм барлык мәсьәләләр буенча ярдәм күрсәтү, - дип йомгаклады район башлыгы.