Әлмәт районында язгы-кыр эшләре башланды

2024 елның 18 апреле, пәнҗешәмбе

Бүген Әлмәт районы игенчеләре чәчү эшләренә керештеләр. Кузай төбәк комплексы кырларында «Союз-Агро» ҖЧҖ иртә таңнан 2 «AMAZONE» чәчү комплексы эшли. Хуҗалык планында - 1000 гектарга якын горчица, аннан соң 1600 гектарга борчак чәчү. Май бәйрәмнәреннән соң карабодай һәм эксперименталь каты язгы бодай чәчелә башлаячак.

Беренче технологик операциягә - уҗымнарны тукландыруга-район аграрийлары апрельнең беренче декадасында ук керештеләр. Гомуми чәчү мәйданының 68 мең гектары хәзерге вакытта 7 мең гектардан артыгы минераль ашламалар белән тукландырылган - көзге культураларны тулы күләмдә тукландыру планлаштырыла. Зяби һәм күпьеллык культураларны бораулау 2 мең гектар тирәсе мәйданда үткәрелгән.бу юнәлештә актив рәвештә «Союз-Агро» ҖЧҖ, АО им. Н.Е. Токарликов исемендәге АҖ, «Кичучат» ҖЧҖ, «Чагылтау» ҖЧҖ һәм «Ярыш»ҖЧҖ.

- Ашлама кертү-авыл хуҗалыгының җаваплы эшләренең берсе. Бу культураларның уңышын арттыру өчен кирәк. Минераль ашламалар җитәрлек, 57 килограммнан артык актив матдә тупладык. Параллель рәвештә аграрийлар актив чәчү чорына туфрак әзерлиләр. Бөртекле культураларны күпләп чәчүгә апрель ахырында керешергә планлаштырабыз. Уңайлы һава торышын югалтмаска кирәк,-дип аңлатма бирде авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек идарәсе башлыгы Фәнис Шәрәфиев.