225 меңнән артык татарстанлы СФР хезмәтләрен электрон рәвештә алды

2024 елның 28 марты, пәнҗешәмбе

2024 ел башыннан 225 420 граждан Россиянең социаль фонды хезмәтләрен электрон рәвештә алды. Дәүләт хезмәтләре порталында Фонд эшчәнлегенең барлык юнәлешләрен диярлек үз эченә алган йөздән артык сервис эшли. Бу - пенсияләр, хастаханә, социаль түләүләр һәм балаларга пособиеләр, инвалидларны һәм өлкән яшьтәге гражданнарны карау буенча түләүләр рәсмиләштерү, хәрбиләрнең гаиләләренә һәм радиациядән зыян күргәннәргә ярдәм чаралары һ. б.

Татарстанлылар арасында электрон рәвештә күрсәтелә торган социаль Фондның иң кирәкле хезмәтләре булып:

- пенсия билгеләү һәм түләү;

- бердәм пособие билгеләү;

- ана капиталы акчаларын куллану.

Моннан тыш, дәүләт хезмәтләрендә булачак пенсионерларга электрон хезмәт кенәгәсе мәгълүматларын һәм шәхси шәхси счетларын тикшерергә, пенсия тупланмаларын бер тапкыр түләүгә гариза бирергә мөмкинлек бирүче сервислар бар.

Шулай ук инвалидлар һәм аларның вәкилләре техник реабилитация чаралары алу өчен гариза бирә һәм махсус урыннарда парковка өчен автомобильне терки ала.

«Һәркем үзе фонд хезмәтләрен ничек алырга икәнен сайлый: электрон рәвештә яки клиент хезмәтенә яки КФҮгә турыдан-туры мөрәҗәгать иткәндә. Республикада 50дән артык клиент хезмәте офисы эшли. Моннан тыш, контакт-үзәк операторлары көн саен йөзләгән шалтыратуларга җавап бирә. Аларның күбесен алар ерактан хәл итә алалар», — дип билгеләп үтте Татарстан Социаль фонды бүлеге идарәчесе Эдуард Вафин.

Өстәмә мәгълүматны РСФ Бердәм контакт-үзәгенең телефон номеры буенча алырга мөмкин: 8 800 1-00000-1 (бушлай шалтырату).