Әлмәттә санитар-экологик икеайлык үткәрүгә әзерлек мәсьәләсе буенча киңәшмә узды

2024 елның 28 марты, пәнҗешәмбе

27 мартта Әлмәт башкарма комитетының зур залында санитар-экологик икеайлык үткәрүгә әзерлек мәсьәләсе буенча киңәшмә узды. Анда «Экология һәм төзекләндерү Департаменты» җитәкчесе Марат Юлдашев, ТР Экология һәм табигый байлыклар министрлыгының Көньяк-Көнчыгыш территориаль идарәсе башлыгы урынбасары Илшат Абдуллин, авыл җирлекләре башлыклары, учреждение һәм оешма вәкилләре катнашты.

Гадәттәгечә, 1 апрельдән Татарстан Республикасында санитар-экологик икеайлык башлана. Әлмәт муниципаль районы башкарма комитеты карары нигезендә чараларны үткәрү 1 апрельдән 31 майга кадәр планлаштырылган, ә 20 апрельдә һәм 18 майда беркетелгән территорияләрне чистарту һәм төзекләндерү буенча өмәләр узачак.

- Махсус оештырылган комиссия тарафыннан ике айлык чорга предприятиеләрне һәм учреждениеләрне беркетү буенча чаралар планы эшләнде, аңа беркетелгән һәм янәшәдәге территорияләрне норматив хәлгә китерү эшләрен оештыру, уку йортлары тарафыннан яшел зоналарны һәм чишмәләрне чистарту, шәһәр предприятиеләре һәм диаспоралары тарафыннан гараж җәмгыятьләре территорияләрен җыештыру керә, - дип хәбәр итте Марат Юлдашев үз чыгышында.

Квартал эчендәге территорияләрдәге хуҗасыз участоклар шәһәрнең беркетелгән учреждениеләре көче белән җыештырылачак, аларда чүп-чар җыю һәм кисү буенча өмәләр үткәреләчәк.

Докладчы билгеләп үткәнчә, ике айлык чорда полигонга чүп-чарны кабул итү түләүсез нигездә башкарылачак. Чүп-чарны чыгару өчен гаризалар Экология департаменты аша конкрет мәгълүмат күрсәтеп бирелә:

1. Техника номеры.

2.УК, ТСЖ, ТОС, предприятие атамалары.

3.Чистарту урыны адресы.

4. Фото отчеты.

01 майдан 31 майга кадәр Әлмәттә җирләү урыннарын чистарту һәм җыештыру буенча акция узачак. Барлык зиратларда да территорияләрне чүп-чардан чистарту оештырылачак.

1941-1945 еллардагы Бөек Ватан сугышында Җиңү көне алдыннан һәм «тарихи хәтер» партия проекты кысаларында обелискларда, Ватанны саклаучылар мемориалларында һәм хәрби каберлекләрдә максималь тәртип урнаштыру өчен «геройга исем кайтар» Бөтенроссия хәрби-патриотик акциясен үткәрү планлаштырыла.

«Татнефть» ААҖ финанс ярдәме белән шәһәрне һәм районны яшелләндерү эше дәвам итәчәк. Эшләр планына шәһәр урамнары һәм квартал эчендәге территорияләр кертелгән, алар «Безнең ишегалды»төзекләндерү буенча республика программасына кертелгән. Шулай ук Әлмәт урманчылыгы белән берлектә ел саен үткәрелә торган традицион Урман утырту акциясе планлаштырылган.

Май аенда шәһәр халкы өчен икенчел чималга алмашка үсентеләр тарату оештырылачак. Ел саен «Агачны бергә коткарыйк» акциясен Экология һәм төзекләндерү департаменты үткәрә. Акция кысаларында 10 мең килограммнан артык макулатура җыела һәм ел саен катнашучылар саны арта.

Халыкны табигатьне саклау акцияләрендә катнашуга күбрәк җәлеп итү максатыннан Экология министрлыгы тарафыннан халыкның барлык катламнарын – бакчаларны, мәктәпләрне, гаиләләрне, предприятиеләрне, массакүләм мәгълүмат чараларын һәм муниципаль берәмлекләрне колачлый торган «Эковесна 2024» традицион конкурсы үткәрелә. Ул шулай ук 2024 елның 1 апреленнән 31 маена кадәр узачак.

Илшат Абдуллин сүзләренчә, икеайлыкның төп максаты – чүплекләрне бетерү һәм кыштан соң территорияләрне төзекләндерү. Мондый эшләрнең кирәклеге ел саен статистика белән раслана.

- Быел яз соңрак, кар бик күп иде, шимбә көннәренә әле керешмәгәннәр дә, әмма һава торышына карамастан, барлык төп чараларны май бәйрәмнәренә кадәр тәмамларга кирәк. Безнең халыкның, экологик активистларның, дәүләт органнары, предприятиеләр вәкилләренең, шулай ук традицион рәвештә безгә ярдәм итүче һәм урта һәм өмәләрдә актив катнашкан гаиләләрнең намуслы мөнәсәбәтенә һәм ярдәменә өметләнәбез, - дип ассызыклады ул.

Киңәшмә ахырында катнашучылар авыл җирлекләреннән чүп чыгару мәсьәләләре буенча фикер алыштылар, региональ операторның эшен активлаштыру кирәклегенә басым ясадылар.