Әлмәт ел саен үткәрелә торган "Каракуз" этнофестивалендә кунакларны каршы алды

2023 елның 15 июле, шимбә

Татарстанның нефть башкаласы Әлмәттә ел саен үткәрелә торган «Каракуз» этнофестивален ачу тантанасы булды.

Беренче этномәдәни бәйрәм «Каракуз» 2021 елда Әлмәттә узды һәм шәһәр халкының һәм кунакларының зур кызыксынуын уятты. Чараның уңышы «Татнефть» хәйрия фондын фестивальне ел саен уздырырга этәрде.

«Каракуз - 2023» 14 июльдә Каракуз скверында урнашкан Үзәк этно-майданчыкта ачыла. Фестиваль барышында бу мәйданчыкта Татьянафремова, «Alpar» татар этно-төркеме, «риваят» төрки-татар этно-төркеме, «Бермянчек» керәшен дәүләт фольклор ансамбле, «Кадим Алмет» фольклор ансамбле, «ЖИВаGo» фолк-проекты, «Khazar» этно-фолк төркеме һәм Олена Уутай чыгыш ясады.

Фестиваль оештыручылары музыка, чын уен кораллары тавышлары, халык биюләре һәм бәйрәм атмосферасы һәркемгә чын халык традицияләрен тоярга һәм аларның матурлыгыннан ләззәтләнергә мөмкинлек бирә дип гарантияли.

Мәйданчыкта шулай ук этномаркет, төрки колоритлы туклану нокталары, борынгы халык уеннары, халык һөнәрләре буенча мастер-класслар һәм Әлмәт районы археологиясе белән танышу мөмкинлекләре оештырылды. Шәһәрдә шулай ук бөтен Россиядән урам театрлары йөреше узды, шул исәптән Якты спектакльләр, цирк шоулары һәм костюмлы перфоманслар.

Киләсе ял көннәрендә фестиваль кунакларын бард җыры, заманча хореография, урам мәдәнияте һәм юморы фестивальләре, шулай ук рәсем сәнгате һәм кино күрсәтү буенча мастер-класслар көтә. «Каракуз - 2023» 5 августта шәһәр пляжында грандиоз джаз концерты белән тәмамланачак.

«Каракуз» фестивале кешеләрне берләштерүче һәм аларга этномәдәниятнең бөтен матурлыгыннан ләззәт алырга мөмкинлек бирүче якты мәдәни вакыйгага әверелде. Ул җирле халыкның да, шәһәр кунакларының да игътибарын җәлеп итүен дәвам итә. Төрле төркемнәр һәм коллективларның катнашуы, күңел ачулар һәм белем бирү мөмкинлекләре күплеге «Каракуз» этнофестивален Татарстанның мәдәни картасында онытылмаслык вакыйга итә.