Әлмәттә республиканың көньяк-көнчыгышында студентлар хезмәт отрядларының өченче семестры старт алды

2023 елның 2 июне, җомга

1 июньдә Әлмәтнең Яшьләр үзәге мәйданчыгында Татарстан Республикасының көньяк-көнчыгышында студентлар хезмәт отрядларының өченче хезмәт семестры ачылды. Чара 6 муниципаль районнан: Әлмәт, Лениногорск, Бөгелмә, Чирмешән, Баулы һәм Азнакай районнарыннан 300 гә якын студент отрядлары, яшүсмерләр хезмәт отрядлары вәкилләрен берләштерде.

Тантаналы чарада АМР башкарма комитеты җитәкчесе Айдар Каюмов, «Республика студентлар хезмәт отрядлары үзәге» ДБУ директоры, «РСО» МООО Күзәтү советы әгъзасы Василий Ислаев, «Грантлар» программасы җитәкчесе катнашты. «Татнефть» хәйрия фондының «Татнефть» ААҖ Эльмира Газизова, республиканың көньяк-көнчыгышындагы югары һәм урта уку йортлары директорлары, тәкъдим ителгән шәһәрләрнең балалар һәм яшьләр эшләре буенча идарәләре башлыклары, хезмәт отрядлары вәкилләре, студентлар активы.

Район башлыгы исеменнән Айдар Каюмов сәламләде.

- Үзәкне, хезмәт семестрын ачу, район җитәкчелеге өчен студентлар отрядлары-без үсеш өчен өстенлек күргән юнәлешләрнең берсе. Әлмәттә студентлар отрядларында 500гә якын егет һәм кыз хезмәт эшчәнлеген алып бара. Быел район башлыгы карары буенча эшне оештыру һәм яшүсмерләр өчен өстәмә акча бүлеп бирелде. Бу шәһәрнең төрле предприятиеләрендә эшләргә һәм 150дән артык балага күнекмәләр алырга мөмкинлек бирә, - дип ассызыклады Башкарма комитет җитәкчесе.

Ул шулай ук Яшьләр министрлыгына өстенлекле юнәлешләрне кертүдә ярдәм иткәне һәм уку йортлары җитәкчеләренә активлыгы өчен рәхмәт белдерде.

Аннары 6 муниципаль район вәкилләре җәйге сезонга әзерлек турында рапортлар тапшырдылар, хезмәт объектларында эшләү өчен юлламалар һәм бушлай һөнәри белем алуга сертификатлар алдылар.

Хезмәт отрядлары эшендә катнашу файдалы гына түгел, ә кызыклы тәҗрибә дә булачак, ул балаларда гомер буе якты истәлекләр калдырачак.