Әлмәттә Россия эшкуарлыгы көне билгеләп үтелде

2023 елның 26 мае, җомга

Бүген «Адымнар-Әлмәт» полилингваль гимназиясе диварларында Россия эшкуарлыгы көне узды. Чарада район башлыгы Тимур Нагуманов катнашты.

Бу бәйрәм эшкуарларның район һәм бөтен зур илебез үсешенә керткән зур өлешен тану булып тора. Бизнес кешеләре-максатчан, инициативалы, талантлы идарәчеләр, алар стандарт булмаган карарлар кабул итәргә һәм җитди җаваплылык алырга әзер.

Шунысын да билгеләп үтәргә кирәк, Әлмәттә кече бизнес субъектларының үсеше күзәтелә. 2022 елда аларның саны 10% ка арткан һәм хәзер районда 18 меңгә якын эшмәкәр үз бизнесын алып бара.

Аларның эшчәнлек өлкәсе бик күп төрле. «Мин - эшмәкәр» күргәзмәсендә аларның кайберләре тәкъдим ителде. Мәсәлән, «Самолет плюс» компаниясе, халыкка иминиятләштерүдән алып проектлар дизайнына кадәр хезмәтләр тәкъдим итә, күчемсез милек базарында инде 14 елдан артык, ә «Әхмәди» остаханәсе лазер гравировкасы һәм кискен белән күптән түгел шөгыльләнә башлады. Ләкин аларның максаты бер - хезмәт сыйфатын яхшырту һәм клиентны табу.

Ярминкәдә өлкән партнерлар белән беррәттән «Эшмәкәрлек фабрикасы. Балалар». 3D-принтерда эшләнгән әйберләр, кәнфитләр, коктейльләр, компьютер чычканы өчен келәмнәр яшьтән үк бизнес нигезләрен үзләштергән балаларның товарлары.

Тимур Нагуманов ярминкәдә тәкъдим ителгән һәр рәттә булды, перспективалы планнар белән кызыксынды, аларның эшчәнлеген яхшырту өчен хәл ителергә тиешле мәсьәләләрне билгеләп үтте.

Аннан соң тантаналы өлеш узды. Район башлыгы барлык катнашучыларны Россия эшкуарлыгы көне белән котлады, аларның хезмәте һәм шәһәр, район тормышында актив катнашулары өчен рәхмәт сүзләрен җиткерде.

- Минемчә, эшмәкәр-ул эш һәм зур җаваплылык кешесе. Буш вакытын да, ял көннәрен дә белмәгән эшче. Үз урыныңны, икътисадта үз урыныңны табу һәм нык тоту, яңа идеяләрне һәм проектларны тормышка ашыру – бу билгеле бер талант һәм үзсүзлелек, хөрмәт итүгә лаеклы. Булганыгыз өчен рәхмәт, курыкмыйсыз һәм һәрвакыт алга барасыз. Бу бик кыйммәтле, - диде Тимур Нагуманов.

Чараның икенче өлешендә эшмәкәрләр өчен семинарлар блогы оештырылды. Бизнеска ярдәм чаралары буенча Эксперт Эльвира Фассахова кече һәм урта бизнеска ярдәм чаралары, региональ маркетинг үзәге эше турында сөйләде.

Генераль директор Селлер Хэлп, Ozon, ЯндексМаркет һәм Алиэкспрессның технология партнеры Валерия Ладанова «Ни өчен элеккечә эшләп булмый? Сатуны арттыру өчен реаль практика». Очрашу вакытында бизнес вәкилләренең шулай ук хакимиятнең контроль-күзәтчелек органнары белән диалогка керү мөмкинлеге булды.