Халыкка мөрәҗәгать! Коры үләнне яндырмагыз!

2023 елның 26 мае, җомга

Коры һәм кызу һава торышы урнаштырылу сәбәпле үлән һәм чүп-чар яну очраклары ешайды. Янгынның төп сәбәбе элеккечә кеше факторы булып кала. Нәтиҗәдә, торак пунктларның торак корылмаларына, дача корылмаларына һәм башка объектларга утның контрольсез таралуы. Шулай ук мондый янгыннарны сүндерү зур вакыт һәм матди чыгымнар таләп итә, бу янгын сүндерү өчен янгын күзәтчелеге подразделениеләренең вакытында килмәвенә китерергә мөмкин.

Әлмәт районы буенча күзәтчелек эшчәнлеге һәм профилактика эше бүлеге шәһәр һәм районның барлык халкына, бигрәк тә дача участоклары хуҗаларына мөрәҗәгать итә: үләннәрне, чүп-чарны яндырмагыз, балаларны контрольдә тотуны көчәйтегез, янгын куркынычсызлыгы кагыйдәләрен бозмагыз, ут белән сак булыгыз! Сезнең тормышыгыз һәм иминлегегез сезгә бәйле!

Ә сезнең йортыгызга бәла килмәсен өчен, янгын куркынычсызлыгы чорында янгын куркынычсызлыгы кагыйдәләрен үтәгез:

- басуларда үлән һәм чүп үләне яндырмагыз;

- куаклар, агачлар, агач корылмалар янында коры үлән яндырмагыз;

- чүп-чарны контрольсез яндырмагыз һәм учак якмагыз;

- ут бер корылмадан икенчесенә күчмәсен өчен, хуҗалык ишегаллары, гараж кооперативлары территориясен чүп-чардан һәм коры үләннән чистартыгыз.

- учакларны биналардан 50 метрдан да якынрак булмаган аралыкта кабызырга мөмкин, ә бакчачылык ширкәтләрендә моның өчен махсус урыннар билгеләнергә тиеш.

Һәм, әлбәттә, янган учакны даими күзәтеп торырга, ә аннан соң аны су яки ком белән сүндерергә кирәк.

Әгәр дә Сез кечкенә үлән кебек янгынны тапсагыз, аны үзегез сүндерергә тырышыгыз. Кайвакыт ялкынны таптау гына җитә (хәер, көтәргә һәм үләннең чыннан да янып бетмәвенә инанырга кирәк, югыйсә ут яңадан барлыкка килергә мөмкин).

Урманда ут белән дә шулай ук сак эш итәргә кирәк.

Онытмагыз, түбәндәгеләр урманда тыелган:

- учаклар ягу;

- утлы утыннар һәм тәмәке тарту;

- урманга ягулык-майлау материаллары белән сугарылган материал калдырырга;

- үләнне яндыру;

- сүндерелмәгән учак калдыру;

- пыяла әйберләр һәм ярчыклар туфрак өстендә калдырырга.

- урманнарга, саклау һәм урман утырту урыннарына турыдан-туры тоташкан һәм киңлеге 0,5 метрдан ким булмаган янгынга каршы минеральләштерелгән полоса белән аерылмаган җир участокларында чүп үләне, урман түшәме, коры үлән һәм башка янучан урман материалларын яндыру.

Исегездә тотыгыз: урмандагы 10 янгынның 8е кеше гаебе белән килеп чыга!

Онытмагыз: караусыз калдырылган яки сүндерелмәгән учак, хәтта бераз җил булганда да, урман массивында утның тиз таралуына һәм торак пунктка куркыныч тудырырга мөмкин!