Әлмәтлеләр туберкулезны кисәтү буенча «кайнар линия»гә мөрәҗәгать итә алалар

2023 елның 21 марты, сишәмбе

Туберкулез дөньяның барлык илләрендә, шул исәптән Россиядә дә катлаулы социаль-икътисади һәм медицина-биологик проблема булып кала. Бу үсеш алган илләрдә генә түгел, ә икътисади яктан югары үсеш алган илләрдә дә туберкулез белән авыручылар саны арту белән бәйле.

Туберкулез - бер инфекцион агенттан үлүнең икенче мөһим сәбәбе, ул ВИЧ/СПИДтан гына калыша.

Туберкулез проблемасы бик актуаль һәм аерым игътибарга лаек, чөнки ул социаль характердагы күп кенә мәсьәләләрне хәл итүдә комплекслы караш таләп итә. Авыру дәрәҗәсе турыдан-туры торак шартларына, җитештерүдә хезмәт шартларына, халыкның матди байлыгына, сәламәтлек саклау оешмаларының матди-техник торышына, һәркемнең, аерым алганда, сәламәт яшәү рәвешен үтәвенә һәм башкаларына бәйле.

Туберкулезны китереп чыгаручылар микобактерияләр. Инфекциянең чыганагы - туберкулез белән авыручы кеше, шулай ук бу авыру белән зарарланган эре мөгезле эре терлек. Авыру кеше туберкулез таякчаларын тышкы мохиткә кавышу, чишү, слюна, лайла, макрота белән сөйләшү вакытында бүлеп чыгара. Сәламәт кешеләрнең туберкулез белән зарарлануы авыруның төкерекләре һәм макроталары булган һаваны, шулай ук туберкулез таягы белән орлыкланган тузан кисәкчәләрен сулаганда була. Инфекция авыруның әйберләренә тотынганда да, шулай ук сыер туберкулезы белән авыручылардан чимал сөт ашаганда да булырга мөмкин.

Бу авыру теләсә кайсы органда – үпкәләрдә, бөерләрдә, эчәклектә, сөякләрдә һәм буыннарда, Ми тышчаларында үсә ала. Ләкин ешрак сулыш органнары зарарлана. Кайбер кешеләрдә туберкулез көчле, югары температура, кавышу һәм макрота белән уза. Башкаларында салкынрак һәм бары тик көчсезлек, арыганлык, түбән температура (37,037,5) градус, аз гына тирбәлү, ә кайбер очракларда симптомсыз.

Кем авыру куркынычы зуррак? Алар-Алкоголь кулланучылар, тәмәке тартучылар һәм авырулар саны дистәләгән тапкыр күбрәк булган төрмәләрдә булганнар.

Туберкулез белән авыручылар арасында эшләми торган халык шактый зур өлешне тәшкил итә һәм бу безнең заман проблемаларының берсе. Бу кешеләрнең күбесе, берничә ай авыр дәваланып, үз белдеге белән стационардан китәләр. Шул вакыттан бирле дәвалау нәтиҗәсез, авыру тиз үсә. Бу очракта нинди сәламәтләнү турында сүз бара ала? Туберкулез белән авыручы, стационардан киткән кеше бик куркыныч дип әйтергә кирәкме? Беренче чиратта якын туганнар һәм танышлар зыян күрә, контактлы кешеләрнең авыру очраклары гади халыкныкыннан 3-4 тапкыр югарырак.

Бер авыруны дәвалауга әкияттәге суммалар китә. Алай булгач, ни өчен табиблар дәвалау, сәламәт яшәү рәвеше алып бару кирәклегенә ышандырырга һәм ышандырырга тиеш, ни өчен еш кына авыру үзе сәламәтлеге турында борчылмый?

Туберкулез белән авыручылар озак вакыт дәваланырга тиеш. Авыруның формасына карап, дәвалауның дәвамлылыгы дүрт айдан бер елга кадәр һәм аннан да күбрәккә кадәр. Дәвалауның нәтиҗәлелегендә иртә диагностика һәм вакытында башланган дәвалау бик мөһим.

Халыкны профилактик медицина тикшерүләре вакытында Россия Федерациясе Сәламәтлек саклау министрлыгы тарафыннан расланган медицина тикшерүе үткәрү ысуллары, методикалары һәм технологияләре кулланыла. Иртә диагностиканың төп ысуллары-15 яшьтән өлкәнрәк булган халыкта күкрәк яше флюорографиясе, шулай ук балалар һәм яшүсмерләрдә Мантуның тире эчендәге пробасын (туберкулинодиагностика) кую. Туберкулезны ачыклау максатыннан халыкны профилактик медицина тикшерүләре үткәрү тәртибе һәм вакыты РФ Хөкүмәтенең 2001 елның 25 декабрендәге 892 номерлы карары белән расланган.

Мануның еллык системалы тире эчендәге пробасы балаларда туберкулез йоктыруны билгеләргә мөмкинлек бирә. Һәм бу инфекциянең локаль формасы әле үсеш алмаган чорда профилактика үткәрергә мөмкинлек бирә. Шуңа күрә, табиб-фтизиатрга консультациягә юллама алганда, иртәгәгә калдырмагыз, бу сезнең яраткан кешегезнең – балагызның сәламәтлегенә бәйле булырга мөмкин.

Everyoneәркем белергә тиеш, туберкулезны иртә ачыклау аны дәвалауны максат итеп куя.

Инфекция китереп чыгаручының йогу механизмы үзенчәлекләре һәм инфекциядән соңгы иммунитетның тотрыклы характеры аркасында, профилактиканың мөһим чарасы булып иммунизация тора. Планлы иммунизацияне гамәлгә ашыруның күпьеллык тәҗрибәсе туберкулез белән көрәшүнең бу ысулының һичшиксез нәтиҗәлелеген күрсәтте. Әлеге йогышлы авыруга каршы Вакцинация бала тудыру йортында яңа туган балаларга 37 көнгә, ә туберкулез микобактерияләре белән зарарланмаган туберкулин тискәре балаларга 6 7 яшькә ревакцинация үткәрелә.

Әлбәттә, медицина хезмәткәрләренә туберкулезны җиңеп булмый-бу гомумдәүләт проблемасы, ул зур оештыру чаралары һәм икътисади чыгымнар таләп итә. Шуңа күрә тагын бер тапкыр һәркемнең үз-үзен кайгырту мәсьәләсенә кайтырга телим. Сәламәт яшәү рәвеше, профилактик медицина тикшерүләрен вакытында узу, кирәк булганда вакытында һәм тулы дәвалау – сезнең сәламәтлекнең иң яхшы гаранты.

Игътибар! Туберкулезны профилактикалау буенча «кайнар линия» ачылды

2021 елның 22 мартыннан 2023 елның 24 мартына кадәр «Татарстан Республикасында гигиена һәм эпидемиология үзәге» Сәламәтлек саклау федераль бюджет учреждениесенең Әлмәт филиалы Бөтендөнья туберкулезга каршы көрәш көне кысаларында туберкулезны профилактикалау буенча кайнар линия үткәрә.
Барлык кызыксындырган сораулар буенча халык мөрәҗәгать итә ала:

• Роспотребнадзорның бердәм консультация үзәгенә 8 800 555 49 43 телефоны буенча;
  • «Татарстан Республикасында гигиена һәм эпидемиология үзәге» федераль бюджет сәламәтлек саклау учреждениесенең Әлмәт филиалына эш көннәрендә 9:00дән 12:00гә кадәр һәм 13:00дән 17:00гә кадәр 8 (8553) 452-069 телефоны буенча.