Әлмәттә герой шагыйрь Муса Җәлилне искә алдылар

2023 елның 15 феврале, чәршәмбе

Бүген, 15 февральдә, Әлмәттә Муса Җәлилнең тууына 117 ел тулуны билгеләп үттеләр. Татар совет шагыйре, Ленин премиясе лауреаты, СССР Герое хөрмәтләү өчен иҗат интеллигенциясе вәкилләре, иҗтимагый оешмалар вәкилләре, педагоглар, кадетлар, мәктәп укучылары һәм аның иҗатын яратучылар килде. Тантаналы митингта район башлыгы Тимур Нагуманов катнашты.

- Муса Җәлилнең исеме-горурлык, хөрмәт һәм чиксез халык мәхәббәтенең гәүдәләнеше, - дип билгеләп үтте ул.- Соңгы вакыйгаларны күздә тотып, тагын бер тапкыр танышу, кабат уку, безнең тарих битләрен әйләнеп чыгу аеруча мөһим. Тарихчылар җиңүчеләр буыны кичергәннәрнең кайбер аспектларын яңача бәялиләр. Муса Җәлил гомеренең соңгы көннәренә кадәр Ватанга тугрылыклы булган, хәтта үлем җәзасына хөкем ителгән әсирлектә дә, чын патриот булып калган, батырлыклар кылган кеше.

- «Моабит дәфтәрләре» - экспозиция көче буенча совет халкының ныклыгы һәм батырлыгы, Бөек Җиңүнең гаять зур бәясе турында шаһитлык бирә торган документ. Аның үрнәге кеше нинди генә авыр хәлдә калмасын, батырлыкка һәрвакыт урын барлыгын күрсәтсен, - диде район башлыгы.

ТР Язучылар берлегенең Әлмәт бүлеге рәисе Рәфкать Шаһиев үз чыгышында Муса Җәлилнең һәм аның көрәштәшләренең батырлыгы хәрби ант һәм гражданлык бурычына тугрылык символы булуын ассызыклады.

Чараның кунагы, донбастагы хәрби хәрәкәтләрдә катнашучы Артур Сәлахов катнашучыларга үзенең шигырен укыды. Аның сүзләренчә, балаларга «үз республикаңның, илеңнең патриоты булу» дигән сүзләрнең чын мәгънәсен аңлату һәм аларда бу хисләрне тәрбияләү бик мөһим.

Бөтендөнья татар конгрессының Әлмәт бүлеге җитәкчесе Ландыш Зарипова яшь буынны шагыйрь иҗатына үтеп керергә чакырды, аның тормыш юлы һәм үлемсез батырлыгы хәзерге яшьләр өчен лаеклы үрнәк булуын билгеләп үтте.

Монумент янында өлкәннәр һәм балалар Муса Җәлилнең шигырьләрен халыкларның төрле телләрендә сөйләделәр, аның тормышын һәм иҗатын искә төшерделәр. Митинг шул ук исемдәге һәйкәлгә чәчәкләр салу белән тәмамланды.

Герой шагыйрьнең туган көне уңаеннан чаралар шәһәр һәм районның мәдәни, мәгариф учреждениеләрендә дәвам итте.