Әлмәтнең яшь уйлап табучылары «Минем кече Ватаным» республика олимпиадасында катнаша ала

2023 елның 30 гыйнвары, дүшәмбе

Яшь уйлап табучыларның «Минем кече Ватаным» республика олимпиадасы - интеллектуаль иҗат өлкәсендәге ярыш, ул техниканы һәм технологияләрне камилләштерүгә юнәлдерелгән, ул тикшеренү проектларын һәм уйлап табуларны халык алдында яклау һәм демонстрацияләүне үз эченә ала.

Олимпиадада катнашучылар өч яшь категориясенә бүленә:

Башлангыч-6-10 яшьлекләр (1-4 сыйныф укучылары);
Кечесе-11-14 яшьлек укучылар (5-8 сыйныф укучылары);
Өлкәннәр-15-17 яшьлек укучылар (9-11 сыйныф укучылары, көллиятләр һәм техникумнар).
Олимпиада Номинацияләре

1. Минем кече Ватаным:

Иске һөнәрләрне торгызу
Яңа яшәү урыны булдыру
Кешеләрнең, хайваннарның һәм үсемлекләрнең сәламәтлеген ныгыту өчен борынгы рецептлар.
2. Медицина һәм ветеринария:

Кешеләр һәм хайваннар сәламәтлеге
Диагноз:
Хайваннар һәм кошларның сәламәтлеген шәхси дистанцион мониторинг системалары
Мобиль дәвалау-диагностика комплекслары һәм җайланмалары
Табибларга кешеләр белән эшләргә булыша торган медицина кораллары, уйлап табулар; хайваннар белән эшләүдә ветеринария табибларына
Реабилитация чаралары
Киләчәк Табиб Кабинеты; киләчәк ветеринария офисы
Танылган коралларны һәм приборларны авыл ихтыяҗларына яраклаштыру
Фәннәр киселешендә Ветеринария
Биотехнологияләр
Нанотехнологияләр.
3. Сәнәгать технологиясе һәм робототехника

Авыл хуҗалыгы өчен уйлап табулар
Роботлар һәм сельхозтехника
Киләчәк фермасы
Инновацион теплицалар
Метеостанцияләре
Машина төзелеше
Трактор һәм печән чапкыч модельләре
Авыл хуҗалыгы техникасы, кул белән идарә итү модельләре
Акыллы машина: авыл хуҗалыгы процессын автоматлаштырылган идарә итүнең яңа чаралары;
4. Энергетика

Электр һәм куллану
Энергетика
Энергияне саклау
Яңартыла торган энергия
5. Технология һәм мәгариф

Интерактив уку чаралары
Смартфон кушымталары авыл хуҗалыгы процессын камилләштерергә булыша, шул исәптән киңәйтелгән чынбарлык кушымталары
Санлы лабораторияләр һәм эксперимент үткәрү ысуллары (теоретик тикшеренүләр)
6. Элемтә һәм телекоммуникацияләр

Ясалма интеллект: дөньяны үзгәртә торган Информацион технологияләр
Интернет әйберләр: идеядан тәҗрибәле модельгә кадәр яңа эшләнмәләр
Яңа хезмәтләр һәм эчтәлек
Элемтә системалары өчен техник чишелешләр.
7. Социаль инновацияләр:

Шәһәрнең яшел калканы;
Куркыныч астында булган үсемлек һәм хайван төрләрен саклау;
Су һәм һава
Чүп җыю һәм утильләштерү.
8. Үсемлекчелектә инновацион технологияләр:

Почмакны саклау технологиясе;
Үсемлек ашламалары;
Үсемлекләрне саклау.
Олимпиадада җиңүчеләрне һәм призерларны әзерләгән педагоглар Татарстан Республикасы ори, Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы, Казан ДАУ грамоталары белән бүләкләнәләр.

Олимпиада этаплары

1 2
читтән торып, Казан дәүләт аграр университетында кызыксынган затлардан эш җыю рәвешендә үткәрелә 2023 елның 19 апреле
көндезге (Финал)
Казан дәүләт аграр университетында ТР Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы, ОРС ор белән берлектә, беренче этапның конкурс проектларына экспертиза нәтиҗәләре буенча техник чишелешләрне яклау рәвешендә үткәрелә

Әлеге проектта катнашкан һәркем сайтта теркәлә www.oirrt.ru 2023 елның 25 февраленә кадәр ID номер алу белән.

Игътибар! Үз номинациясендә һәм яшь төркемендә теркәлергә кирәк! Яшь төркемнәре гомуми белем бирү мәктәбе класслары буенча бүленгән; кыскача характеристика 700 символдан артмаска тиеш.

Проект һәм заявка кәгазьдә һәм электрон рәвештә ТР ОРИИ PC адресы буенча тәкъдим ителергә тиеш: 420102, Казан ш., 2 нче Көньяк-Көнбатыш ур., З, электрон адрес: oirrt@mail.ru тел. 8(843)518-91-98, Асия Анил кызы Поварова.

Казан дәүләт аграр университетына кадәр белем бирү үзәге: Тел. (843)567-46-30, 89600-567-667 (whatsapp тоташтырылган) электрон адрес: priem@kazgau.com.

«Минем кече Ватаным» яшь уйлап табучыларның республика олимпиадасы турында нигезләмә