Тимур Нагуманов РҮХнең кабул итү-диагностика бүлегенең төзелеш эшләре барышын тикшерде

2022 елның 14 декабре, чәршәмбе

Бүген район башлыгы Тимур Нагуманов, район башкарма комитеты, подрядчы оешмалар, компанияләр һәм проектлаучылар белән берлектә, район үзәк хастаханәсенең кабул итү-диагностика бүлеге төзелешенең барышын тикшерде.

Объектның мәйданы якынча 4000 кв.м. Ул хастаханәнең функциональ үзәгенә әйләнәчәк. Беренче катта кабул итү-диагностика бүлегендә монда һәм хәзерге вакытта диагнозны кую һәм ашыгыч медицина ярдәме күрсәтү өчен кирәк булган барлык хезмәтләр урнаштырылачак. Анда медицина ярдәменә мохтаҗ булган Пациентлар ашыгыч ярдәмгә китереләчәк, яисә кешеләр үзләре кирәк булганда мөрәҗәгать итәчәкләр, ягъни бу инфекцион бокслар белән җиһазландырылган кабул итү бүлмәсе булачак.

Монда ук беренче катта тикшерүнең барлык инструменталь төрләре үткәреләчәк: рентгенология, МРТ, компьютер томографиясе, эндоскопия, ашыгыч лаборатория, УЗИ.

Икенче катта реанимация бүлеге урнашачак. Әгәр пациентка операция ясау кирәк булса, икенче катта шулай ук операцион блок эшләячәк.

Өченче кат – оештыру корпусы. Аннан гамәлдәге стационарга күчеп булачак, анда операциядән соң пациентлар табиблар күзәтүе астында булачак.

"Безнең өчен бу яңа һәм күптән көтелгән объект", - дип билгеләп үтте Әлмәт үзәк район хастаханәсе баш табибы Вера Головина. Хәзер параллель рәвештә гамәлдәге стационарда капиталь ремонт бара, аның 1/4 өлеше инде әзер.

«Без функциональ яктан үстек. Без функционал буенча үскәч, мәйданнар да җитми. Уңайлы шартлар тудыру өчен бүлекләргә урын җитмәде. Гамәлдәге 7252 кв. м. дагы 5 катлы стационарны без этаплап ремонтлыйбыз. 2022 елда 1800 кв.м. ремонтланган инде. Учреждениене япмыйча, медицина ярдәме күрсәтүне дәвам итеп булсын өчен этаплап эшлибез», - дип аңлатты Вера Головина.

Стационарда яңа функциональ палаталар ясалган. Монда кислород булу; эшкәртелә торган түшәмнәр, стеналар һәм радиаторлар; функциональ караватлар; уңайлы санитар төен; медицина газларын кертү дә, яктырту да, шәфкать туташларын чакыру кнопкасы, медицина җиһазларын тоташтыру өчен розеткалар булу.

Шунысы куанычлы, тиздән шәһәрдә район үзәк хастаханәсенең кабул итү-диагностика бүлеге тулысынча эшли башлаячак. Ә безнең Әлмәт копилкасына тагын бер социаль әһәмияткә ия объект өстәләчәк.