Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгыннан эсселектә сыерларны тоту буенча топ-10 совет

2020 елның 9 июле, пәнҗешәмбе

Татарстанда шактый эссе һава торышы урнашты, шуңа күрә Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы эсседә хайваннарны тотуның база кагыйдәләрен әзерләде.

Сыерларның суга ихтыяҗы 27 градуска якын булганда ике тапкыр арта, әйтик, көнгә 120 литр су урынына 200 литр һәм аннан күбрәк эчә.

Минераль азык һәм рациондагы азык тозы өлешен 10% ка арттырырга мөмкин, чөнки җылылык стрессы көчле агулануга һәм электролит балансын бозуга китерә. Шулай ук организмдагы окислитель процессларын киметү өчен рационга антиоксидантлар (органик селен, Е, С витаминнары һәм каротиноиды) кертергә кирәк.